Nüfus Müdüründen Kimlik Uyarısı!

4 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ayten Bulunmazer, zamanında teslim alınmayan çipli kimlik kartlarının imha edildiğini belirterek uyarıda bulundu. Bulunmazer, ayrıca gazetemize yaptığı açılamada sayının Çanakkale genelinde çok az sayıda olduğunu söyledi.

2017’nin ilk günlerinden itibaren gündeme gelen çipli kimlik kartları, 30 gün olarak belirlenen yasal süresince teslim alınmadığı takdirde imha ediliyor. Konu ile ilgili gazetemize konuşan Çanakkale İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ayten Bulunmazer, “Kimlik kartları PTT aracılığıyla vatandaşa teslim ediliyor. İlk ulaştığı yer orası… Oradan da vatandaşlara telefon yoluyla ulaşılarak 1 hafta içerisinde gönderileceği belirtiliyor. Vatandaşın evde olmaması ve ulaşılamaması halinde ise kimlik kartları Nüfus Müdürlüğü’ne geliyor.  PTT kartları bize getirip teslim ediyor. Burada biz bir ay bekletiyoruz. Bu defa biz kişiyle iletişime geçerek mesaj gönderip, arayarak iletişime geçmeye çalışıyoruz. Vatandaş 30 gün içerisinde gelip alıyor. Almadığı takdirde biz tekrar kimlik kartlarını genel müdürlüğümüze gönderiyoruz. Onlar da imha ediyorlar.”

İLK GÜNLERDEKİ YOĞUNLUK YOK

“Çanakkale Merkezi’nde genel müdürlüğe gönderilerek imha edilen kimlik sayısı 10 bile olmamıştır. İl genelinde ise ilçeleri de saydığımızda en fazla 20 diyebiliriz. Çanakkaleli vatandaşlarımız genellikle gelip buradan alıyorlar. Kimlik değişim sürecinin yaklaşık 3 yıl daha sürmesi bekleniyor. Son günlerde kartların gündeme geldiği ilk günlerdeki kadar yoğun ilgi görülmüyor. İlk başladığında vatandaşların merakı vardı. Sonra YGS sınav döneminde öğrencilerin tedirginliği nüfus müdürlüklerine yönlenmelerine sebep oldu.Şu anda ise daha sakin bir süreç içerisindeyiz.”

Yıldız Sağlam


Bu haber 13/06/2017, Salı günü yayınlandı, 78 defa görüntülendi
*