ZEYTİN ‘ŞİMDİLİK’ KURTULDU

4 sene önce Cemal Oral Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kamuoyunda ‘Zeytinlik Kanunu’ olarak bilinen ve zeytinliklerin sanayileşmeye açılmasına olanak sağlayan yasa tasarısının komisyona geri çekildiğini ve yeniden görüşüleceğini açıkladı.

Neden böyle bir açıklama yaptı ki;

Kamuoyundaki tepkilerden, üreticinin, halkın sokağa çıkmasından mı çekindi yoksa?

Oysa;  AKP ile muhalefet arasında sert tartışmalara neden olan, zeytinliklerle ilgili maddeleri içeren “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Hakkında Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerine sektör temsilcilerinin taleplerinin değerlendirilmesi için ara verilmişti.

O aranın içinde bir toplantı yapıldı…

Ne olduysa oldu ve…

Zeytincilerin tamamen hükümet tasarısından çıkarılmasını istediği düzenlemede değişiklik yapılması gündeme geldi. Buna göre söz konusu düzenleme ya daha sonra yeniden düzenlenmek üzere tasarıdan çıkarılacak ya da tasarı üzerinde değişikliğe gidilecek. Öne çıkan çözüm önerilerinden biri ise zeytinlik bölgelerini etkileyecek sanayi tesislerinin önceden ilan edilmesi ve zeytinliklerde kurulacak sanayi tesislerine ilişkin kararı alacak 11 kişilik kurulda sektörden temsilcilerin de yer alması.

‘Bir adım ileri’ diyebilir miyiz?

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Meclis’teki siyasi partilerin grup başkanlarıyla gerçekleştirdiği içtüzük konulu toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Zeytinlikle ilgili düzenlemenin komisyona çekileceğini açıklayan Elitaş, şöyle konuştu: “Üretim paketinin ikinci maddesi olan zeytinlikle ilgili düzenleme, komisyona çekilecek. O düzenleme, komisyona geri çekilecek ve diğer maddelerin görüşülmesine devam edilecek. Hem Tarım Bakanlığının hem Sanayi Bakanlığının hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hem de Orman Bakanlığının bu konuyla ilgili görüşleri alındıktan sonra taraflarla da bu konu değerlendirilmiş olacak. En uygun ve doğru düzenlemenin yapılmasını arzu ediyoruz. Komisyon, o maddeyi yeniden görüşecek. Ya aynen kabul edebilir ya da komisyon değiştirerek, kabul edilebilir.”

‘Ya aynen kabul edilebilir’ sözü ilginç…

O zaman niye geri çektiniz?

Birileri, bir çok konuda olduğu gibi halkın nabzını mı ölçüyor yoksa?

 


Bu haber 10/06/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 71 defa görüntülendi
*