Mecliste Damat Polemiği

İl Genel Meclisi Başkanı Ömer Şahin başkanlığında gerçekleştirilen İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantıları sona erdi. İlk birleşimin gündemini oluşturan tartışmalardan biri de siyasilerin FETÖ’den tutuklanan damatları oldu.

Bir televizyon programında Atatürk’e hakaret edenleri kınayarak sözlerine başlayan CHP’li Halil Behçet Erdal, “Biz Atatürk’ümüze karşı bu tür eylemlerin bir daha olmamasını diliyoruz.” dedi. Erdal, konuşmasına 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü Araştırma Komisyonu’nun raporu hakkında konuşarak devam etti. CHP Grup Başkanvekili Erdal, “Türkiye Büyük Millet Meclisinde Milletvekillerimiz tarafından kurulan komisyon Cumhuriyet Halk Partili Milletvekillerimizin itirazlarına rağmen bir rapor hazırladılar ve Komisyon Başkanı Sayın Reşat Petek bunu aylar sonra kamuoyuna açıkladı. Bu raporda FETÖ’nün siyasi ayağının bulunmadığını Komisyon Başkanı ifade etti. Ancak 1967 yılında Fethullah Gülen tarafından Cumhuriyet Halk Partisine 5 Bin Lira bağış yapıldığını beyan etti ve elindeki makbuzu televizyon ekranından gösterirken tam beş kere alnının terini sildi. Demek ki bu makbuz o kadar ağır ki Sayın Başkan terini beş kere silmek mecburiyetinde kaldı. Cumhuriyet Halk Partisi, 1980 yılında faşist Kenan Evren tarafından kapatılmış evrakları yakılmış malları paramparça edilmiş elinden Genel Merkezi alınmıştır. 1980 yılında bütün evrakları yakılan malları paramparça edilen Genel Merkezi elinden alınan bir partinin 1967 yılındaki makbuzu herhalde Kenan Evren’in cebinde kaldı. Kenan Evren de bunu ölmeden önce birisine verdi. O da Sayın Başkana verdi. Sayın Başkan diyor ki bu makbuzu bana kimin verdiğini nasıl temin ettiğini bilmiyorum diyor ama göstermesini biliyor. 1967 yılında Fethullah Gülen imam İzmir’de… 135 Lira maaş alıyor. 135 Lira maaş alan bir kişi 1967 yılında 5 Bin Lira bağış yapıyor. Tam 38 ay hiç parasını harcamadan 5 bin Lira biriktiriyor ve Cumhuriyet Halk Partisine bağış yapıyor. Bunlar bizim aklımızla alay edilen şeyler.” diye konuştu.

 

KORKMAZ: “ATATÜRK ORTAK DEĞERİMİZDİR”

CHP’li Erdal’a son olarak söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz cevap verdi. Korkmaz, 27 Mayıs Darbesi’nin yıldönümünü hatırlatarak başladığı konuşmasında, “Buradan CHP Grup Başkanvekili Halil Behçet Erdal’a hatırlatmak istiyorum. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk hepimizin ortak değeridir. Ona hepimiz sahip çıkıyoruz. Hiç kimse daha çok sevdiğini iddia edemez. O bizim kurucu liderimizdir.” dedi.

Korkmaz, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “CHP Grup Başkanvekili bizim CHP Milletvekillerinin itirazlarına rağmen FETÖ ile CHP ilişkilendirilmeye çalışılıyor. Siyasi ayağı bulunamadı dedi. O kadar geriye gitmeye gerek yok. CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler 30 Mart 2014 seçimlerinde şöyle bir açıklaması var. Bu açıklamada cumhuriyet.com.tr de okuyabilirsiniz. 5 CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler her ne kadar parti yönetimimiz inkar etse de 30 Mart seçimlerinde bir ittifak yaptık. Cemaatle ittifak yaptık. İllerde ve ilçelerde cemaatin çeşitli unsurlarının

Cumhuriyet Halk Partisi ile yürüdüğünü hepimiz gördük. Biz demiyoruz bunu sizin o dönemki İzmir Milletvekiliniz söylüyor. İkinci bir husus bu Bank Asya’nın kapatılma muhabbetinde cemaat bütün mensuplarına dedi ki bu bankayı kurtarmak için bir sürü harekete geçtiler. Başka bankadan kredi çektiler arabasını sattılar evini sattılar bu bankada hesap açtılar. Sizin milletvekiliniz Mahmut Tanal o bankaya destek çıkmak için bütün basının önünde hesap açtırdı. Siz de izlemişinizdir.”

ERDAL: “BİZİM DAMADIMIZ TUTUKLANMADI”

Korkmaz’ın iddialarının ardından yeniden söz alan CHP’li Erdal ise “Darbenin her türlüsüne karşıyız. 27 Mayıs olur, 80 ihtilali olur, 15 Temmuz olur, sülalesine karşıyız. Demokrasiye inanıyoruz seçimle gelen baş tacımızdır. Bülent Beye şunu da söylüyorum. Ayman Hanımefendi partiden atılmış. Ondan sonra da o atmosfer içinde bunları söylemiştir. Kim FETÖ’cüyse ortaya çıksın. Bizim damatlarımız tutuklanmadı. Bülent Arınç’ın damadı da tutuklanmış sanırım. FETÖ’cü kimse, kesinlikle meydana çıksın. Çünkü bunlar vatan haini.” dedi.

ÖNTÜRK: “O BANKANIN RUHSATINI KİM VERDİ?”

CHP Biga İl Genel Meclis Üyesi Ünsal Öntürk de O bankanın ruhsatını kim verdi? Açılışını kim yaptı? Bir memlekette gayri resmi olarak bir banka açılışı yapılabilir mi? Bu kimin döneminde olmuştur? Bunları ben sormak istiyorum. Ne istediler de vermedik daha ne istiyorsunuz diyenler. Parsel Parsel Ankara’yı sattı diyenler nerede? Onlara bir baksın bakalım.” diyerek tartışmaya son verdi.

Başka söz almak isteyen olmayınca birleşime son verildi.

Eylem GözeldereBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com