ÇTB’de Hububat Sektörel Analiz Toplantısı

4 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, TMO Bandırma Şube Müdürlüğü, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi, Çanakkale Ziraat Odası, Biga Ticaret Borsası ve Çanakkale Ticaret Borsası işbirliği ile hububat sezonu öncesinde sorunların ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü “Hububat Sektörel Analiz Toplantısı” Çanakkale Ticaret Borsası Konferans salonunda düzenlendi. 

Çanakkale Ticaret Borsası haber bültenine göre; Hububat sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel ve Ömer Yıldız, TMO Bandırma Şube Müdürü Suat Ünlü, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Arda Akçal, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden Yrd. Doç.Dr. Fatih Kahrıman, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Biga Ticaret Borsası Başkanı- Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Okyay, TMO Gelibolu Ajans Amiri Fazlı Avcı, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Meclis Başkan Yardımcısı İzzet Arıcı, Yönetim Kurulu Üyesi Zakir Tanrıkulu, Meclis üyeleri Sinan Erdoğan, Sinan Yücel, Yaşar Çetin, Tarım Kredi Kooperatif Müdürleri ve Çanakkale Ticaret Borsası-Biga Ticaret Borsası hububat sektör kurulu üyeleri katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen yaptığı açılış konuşmasında, “Sizlerle birlikte gelenekselleştirdiğimiz sektörümüzün sezon öncesi bir emarını çekmek için bugün bir araya geldik. Teşriflerinizden dolayı siz değerli katılımcılarımıza Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulum adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Bugün özellikle bu sektörde uzun yıllardır hizmet veren tüm kurum kuruluşlar ve onların temsilcileri ile bir aradayız. Ben sırasıyla konuşmacı olarak yer alan sektör temsilcilerimizi sizlere takdim etmek isterim.”  dedi.

Başkan Üzen takdimlerin ardından toplantının formatı ile ilgili katılımcılara bilgiler vererek, amacın işletmelerdeki verimliliği, karlılığı arttırmak olduğunun altını çizdi. Üzen, konuşmasında son olarak toplantının tüm kesimlere faydalı ve hayırlı olmasını diledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ konuşmasında,Gün geçmiyor ki biz zararlarla, ürettiğimiz ürüne her ne şekilde olursa olsun zarar veren canlılarla uğraşmayalım. Tabi ki bunlar bizim asli görevlerimiz. Eğerki bunları yapamazsak istediğimiz oranda ne verime ulaşabiliriz, ne de kaliteye ulaşabiliriz.  Dolayısıyla bizde İl Müdürlüğümüz olarak, Bakanlığımız olarak bir dizi iş ve işlemleri yürütmekteyiz. Mesela İl Müdürlüğümüz personelleri 18 Nisan’dan bu yana 81 kişiyle İlimizin her tarafını karış karış gezerek, süne mücadelesi ile ilgili tespitlerini yapıyorlar. Surveylerini, kışlaklardan tutun da yumurta nivf dönemine kadar hepsinin tek tek analizlerini yaparak, ona göre hazırlamış oldukları raporlarını üreticiye duyuruyorlar. İlaçlama zamanlarını yada yerlerini bildiriyorlar.

Haber Merkezi

 


Bu haber 10/06/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 53 defa görüntülendi
*