ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

4 sene önce Çasiad Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre geçen ay %11,87 seviyesinde olan yıllık enflasyon Mayıs ayında %11,72’ye geriledi. Ocak ayından bu yana sürekli artışta olan aylık enflasyon ise %0,45 oldu (Nisan’da % 1,31 idi). Mayıs’ta yıllık artış en fazla artış gıda, içecek ile alkollü içecekler grubunda olurken eğlence grubu da bu kalemleri takip etti.
  • TÜİK verilerine göre, Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat %7,4 oranında artarak 12,8 milyar Dolar, ithalat ise %9,9 artarak 17,8 milyar Dolar olarak gerçekleşti. Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat ise geçen yılın aynı ayına göre %2,2 artarak 5,5 milyar Dolara yükseldi.
  • TİM’in açıkladığı verilere göre Mayıs ayında yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına göre %15,8 oranında artış göstererek 12,8 milyar Dolara çıktı. En fazla ihracat yapılan ilk 20 ülkede en yüksek artış ise Rusya’ya yapılan ihracatta oldu; Rusya’ya yapılan meyve ve sebze ihracatının artması sayesinde bu ülkeye yapılan ihracat geçen yıla göre %73,4 oranında arttı.
  • İstanbul Sanayi Odası ve Markit’in hazırladığı İmalat Sanayi PMI Endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre 1,8 puan artarak 53,5 değerine yükseldi. PMI anketi verilerine göre imalat sanayi üretimi Şubat 2014’ten bu yana en güçlü düzeyde artarken, yeni siparişlerdeki büyüme hızının ise son 42 ayın en yüksek hızına ulaştığı belirtildi.
  • Dünya Bankası’nın yayınladığı son Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’na göre, Türkiye’nin büyüme beklentileri 2017 için %2,7’den %3,5’e ve 2018 için %3,5’den %3,9’a yükseltildi. Yukarı yönlü revizyonlarda, destekleyici mali politikalar, azalan belirsizlik ve turizm sektörü ile şirket bilançolarındaki iyileşme etkili oldu.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • ABD’de istihdam piyasasında karışık işaretler alındı; işsizlik oranı Mayıs ayında son 16 yılın en düşük oranı olan %4,3’e geriledi. Öte yandan Nisan ayı istihdam verisi ise 211 bin kişiden 174 bin kişiye revize edildi. Ekonomistlerin, FED’in 13-14 Haziran’daki toplantısında faiz artışı yapacağı beklentisi ise verilere rağmen değişmedi.
  • Markit’in yayınladığı imalat sanayi PMI endeksi verilerine göre Mayıs ayında endeks 56,8 değerini aldı. Fransa ve Almanya’da endekslerin son 6 yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirmesi bunda etkili oldu.
  • Hindistan ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %7,1 oranında büyüyerek bir önceki dönem seviyesi olan %8’in altında kaldı. Büyüme hızının yavaşlamasına etken olarak, ülkede yolsuzluk karşıtı politikalara istinaden 500 ve 1.000 rupilik banknotların piyasalardan çekilmesi gösterildi.
  • Brezilya ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %1 büyüyerek, resesyondan çıktı. Ülke ekonomisinin son iki yıldır daralmasına rağmen tekrar yükselişe geçmesinde ihracat artışının etkili olduğu belirtildi.
  • Geçen hafta sona eren G7 (dünyanın en büyük 7 ekonomisi) toplantısı sonrasında, G7 ülkeleri arasında en düşük hızda büyüyen ülkelerin ABD ve İngiltere olduğu belirtildi. Özellikle İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı ekonomik belirsizliklere yol açarak büyüme hızını yavaşlatıyor.

Bu haber 10/06/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 74 defa görüntülendi
*