Öğretmenlerden Dönem Sonu Tepkisi

4 sene önce Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi, “2016/2017 Eğitim Öğretim Yılına eğitime, işimize ve geleceğimize yönelik saldırılar damgasını vurmuştur!” diyerek dönem sonu değerlendirmesi yaptı.

Eğitim Sen’li Öğretmenler tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sona eren 2016-2017 eğitim-öğretim yılı ne yazık ki öğrencilerimiz ve eğitimcilerimiz için büyük kayıpların yaşandığı bir yıl olmuştur. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında iktidar ve MEB eliyle başlatılan hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, soruşturma ve sürgünlerle bu yıl ağır ve zorlu bir dönem yaşanmıştır. Siyasi iktidarın darbe fırsatçılığı sonrasında, tamamen idari ve siyasi tasarruflarla 39 bin 640 kişi ihraç edilmiş, ihraçların sadece 1.542’si (%3,9) Eğitim Sen üyesi olmasına rağmen Eğitim Sen bu süreçte sadece kendi üyelerini değil, eğitimde yaşanan, mağdur edilen ve üyesi oldukları eğitim sendikalarının nerdeyse hiç sahip çıkmadığı on binlerce eğitimcinin hakkını da savunmuştur.

Türkiye’de eğitim sistemi uzun süredir ciddi anlamda alarm vermektedir, Hükümetin özel okulları teşvik politikası nedeni ile dershanelerin özel okullara/temel liselere dönüştürülmesi  2016-2017 eğitim öğretim yılında tarihin en yüksek seviyesine çıkmıştır.Velilerin çocuklarını özel okullara yöneltmesinde devlet okullarının 4+4+4 nedeniyle yaşadığı tahribatın, özellikle devlet okullarında yaygınlaşan yoğun dinselleşme pratiklerinin belirleyici olduğunu belirtmek gerekir. Niteliksiz eğitim hizmeti, zorunlu-seçmeli din dersleri, aşırı kalabalık sınıflar, öğretmen yetersizliği, fiziki koşul yetersizlikleri eğitim müfredatına yönelik bilim dışı müdahalelerin artması, okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik, dini içerikli (yarışmalar, cami gezileri, oruç eğitimi gibi) eğitimler verilmesi, cemaat ve vakıfların yurtlarına yönlendirilmesi, çocukların örgün eğitim sistemi dışına itilmesi, çocukların barınmak zorunda bırakıldıkları yerlerde taciz ve istismara uğraması, yurt yangınlarında yaşamını kaybetmesi, ataması yapılmayan öğretmenlerin intiharları gibi birçok konuda yaşanan sorunların çözümsüzlüğü sürmektedir.

Hükümet ve MEB eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirmiş, öğrenci ve velilerin kafasını karıştırmak dışında eğitimde somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirememiştir.

Derslik, okul, öğretmen açıklarından, eğitimin genel bütçe içindeki payına kadar, eğitimin hemen her alanında köklü bir değişime gereksinim vardır eğitimin önündeki engellerin kaldırılması için somut adımlar atılmalı, eğitimde ticarileştirme ve eğitimi dinselleştirme adımlarına derhal son verilmelidir.” dedi.

Haber Merkezi


Bu haber 09/06/2017, Cuma günü yayınlandı, 50 defa görüntülendi
*