Karadağ; “Zeytini Kesmek Ayağına Sıkmaktır”

4 sene önce Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, yerel ve ülke siyasetinde öne çıkan konuları gazetemizle paylaştı. Karadağ, başta Zeytin Koruma Yasasında düzenleme olmak üzere merak edilen birçok konuya gazetemiz aracılığı ile açıklık getirdi.

Türkiye’nin ilk ve tek İl Başkanı olan Çanakkale AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, ülke ve yerel gündemde öne çıkan konulara ve merak edilenlere gazetemize verdiği röportajda açıklık getirdi. Karadağ, Çanakkale’de açılacak olan yeni devlet hastanesinden, Zeytin Koruma Yasasına, Kepez Belediyesi için MHP ile birliktelik söylentilerinden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Teşkilatlarda yenileme olacak” açıklamasına kadar merak edilen her konuya gazetemize verdiği röportajda açıklık getirdi.

“BU BİR BAŞARISIZLIK DEĞİL”

“16 Nisan referandum sürecini atlattık. Büyük resimde Türkiye tercihini yüzde 51,4 ile Evet’ ten yana kullandı. Çanakkale özeline indiğimizde merkez ilçemizde bir düşüş var ama onun dışında ilçelerimiz ya oyunu korumuş ya da 1-2 puan üzerine çıkmış. Bu bir başarısızlık değildir. Başbakanımız bana “Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde oyunu koruyan nadir illerden birisiniz” dedi. Biz başkanlık sistemine geçişte çok zor bir işi başardık.”

“ÖZLEMİN VUSLATA DÖNÜŞTÜĞÜ NOKTA”

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 998 gün sonra 3. Olağan üstü Kongre ile çocuğum dediği Ak Partinin başına Genel Başkan oldu. Bu bizler için özlemin vuslata dönüştüğü noktaydı. Çünkü kurmak, büyütmek ve girdiği her seçimden 1. Parti olarak çıkmak inanılmaz bir durum. 15 yıldır girdiği her seçimden 1. Parti olarak çıkacaksınız hem de ilklere imza atacaksınız. Bundan sonrasında 2019 ve 2023 hedeflerine koşacağız.”

“BİZDE GÖREV İSTENMEZ VERİLİR”

“Sayın Cumhurbaşkanımız Genel Başkan olduktan sonra yaptığı konuşmada “Biz sırtımıza yük olmayacak bizim yükümüzü paylaşacak Belediye Başkanlarıyla yürüyeceğiz. Teşkilatlarımızda artık bir metal yorgunluğu var. İl, ilçe, belde teşkilatlarımızda bir gençleştirme yapacağız” dedi. Çanakkale olarak baktığımızda spekülasyonlar var. Çanakkale teşkilatı olarak Allah’ın izniyle yürüyoruz. Bizde görev istenmez verilir. Genel merkez beni görevden alacak olsa kongre beklemeden alabilecek yetkiye sahip. Şu an için benimle alakalı bir sorun yok. Ramazan ve Kurban bayramı arasında delege seçimleri yapılacak ve arkasından Küçükkuyu ile Kepez Beldelerinde kongrelere başlayacağız. 2018 Mart ayına kadar tüm Türkiye’de kongreler bitmiş olacak”

“KEPEZ’İ GERİ ALACAĞIZ”

“Biz MHP ile referandum sürecinde bir iş birliği yaptık. Çünkü bu referandum sürecine girmeden önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli çıktı ve “Anayasa değişikliğini destekliyoruz” dedi. Meclisten geçme aşamasında Ak Parti ve MHP bir birliktelik yaptı. Biz süreçte Çanakkale MHP İl Başkanı Hakan Pınar ile görüştük. Ama 2019 seçimlerinde Kepez Beldesi Belediye Başkanlığı için beraber yürüyoruz diyemeyeceğim. Herkes kendi adayını çıkartır. Kepez Beldesi için MHP adayını desteklememiz söz konusu değil. Biz Kepez’i emanet verdik ve geri alacağımızı düşünüyorum.”

“DENİZ UÇAĞI ÇANAKKALE HALKINA BİR JEST”

“Deniz uçağı Çanakkale için bir velinimet. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan Elini taşın altına koydu ve deniz uçağı için görüşmeler başladı. GESTAŞ’ ta yükü sırtına alarak Bursa Büyükşehir Belediyesine bağlı BURULAŞ firması ile ortak hareketle bu deniz uçağını Çanakkale’ye getirdik. Fiyatlara baktığımızda tek gidiş 199, gidiş geliş ise 389 lira. Siz bu uçağı kiralamak isteseniz saati 1600 Euro. Bu yüzden fiyatlar çok makul. Bu Çanakkale halkına yapılmış olan bir jest.”

“ÇANAKKALE TARIM KENTİDİR”

“Çanakkale olarak yüzde 61 tarım kentiyiz. Sulama alanları noktasında geniş çaplı bir çalışma yapılıyor. Bu kapsamda başlanmış bitmemiş bizim bitirdiğimiz birçok proje var. Yenice’deki kısmın ödenekleri geldi o proje bitiyor. Sulama sistemleri ağır işleyen detaylı ve uzun süreli işler. Birçok biten proje var bitecek olan az kaldı.”

“BÜYÜKŞEHİR OLURSAK BELEDİYEYİ ALIRIZ”

“Çanakkale’nin büyük şehir olma ihtimali var. 2019 yılında bütün şehir kanunu çıkacak ama Çanakkale için net bir şey diyemem. Büyük şehir olursak Çanakkale Belediyesini alırız. Çanakkale’de Ak Parti olarak yüzde 41 ile birinci partiyiz. O açıdan baktığımızda merkez Belediyeyi rahat alırız. Bu durumda da hizmet noktasında tüm avantajlardan yararlanırız. Olursa güzel olur.”

“ÇOCUKLARINIZI EKRANDAN UZAK TUTUN”

“Öncelikle bu kentin Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı kınıyorum. Çünkü sarf ettiği cümleler hiç hoş değildi ve hiç yakışmadı. Tecavüzcü Coşkun benzetmesi nasıl bir benzetmedir? Temsil makamında oturan bir insana ve barışın kenti Çanakkale’ye yakışan kelimeler olmadı. O yüzden kendisini kınıyorum. Çanakkale halkına tavsiyem bundan sonra Ülgür Gökhan ekran karşısına geçtiğinde çocukları ekrandan uzak tutsunlar. Olamaması gerekiyordu bu açıklamanın. Ülgür Gökhan’a yakışmadı. “Zeytin ağaçlarını kesecekler, sanayi alanlarına açacaklar” gibi açıklamalar var. İktidarımızdan önce zeytin alanları bir şekilde talan edilmiş ya da kurutulmuş onların yerine kuruyan bölgelere zeytin işleme tesisleri yapılmış. Zeytin Koruma Kanununda 3 kilometrenin içine bir tesis yapılamaz. Öyle ağaç kesmek, zeytinlikleri katletmek, sanayiciye zeytinlik alanları peşkeş çekmek değil olay. Bakanımız yaptığı açıklamada “Ben bir tane zeytin ağacının kesileceğini bilsem bu yasayı buraya getirmem bile” dedi. Biz iktidara geldiğimizde 100 milyon zeytin ağacı vardı. Şimdi ise 172 milyon ağaç var. Zeytin üretimi noktasında dünyada ikinci ülkeyiz. Bunları bilirken böyle bir şey yapmak kendi ayağına sıkmaktır.”

“KESİNTİSİZ SU VERMEYİ TAAHHÜT EDEMİYOR”

“Ömer Faruk Mutan bir basın açıklaması yaptı. Bu açıklamada bir cümle kullandı. Bunları gezi olayları bitiremedi, referandum bitiremedi, zeytin olayları bitirecek dedi. Çok heves etmesinler. Bizim halkımız neyin ne olduğunu bilen, doğruyu yanlışı ayırt edebilen bir millet. Her şeye heves etmesinler. Ayrıca “Devlet Hastanesinin yolunu yaptık hadi taşının” gibi bir cümle kullandı. Ben de soruyorum Mutan’a Yapı ruhsatı dahi hazır, içerisine yerleşmeye hazır olan bir yere niye kesintisiz su vermeyi taahhüt edemiyorsunuz? Bunun cevabını açıklarsa sevinirim. Kepez Belediyesi kesintisiz su vermeyi taahhüt edemediği için şu anda tam taşınamıyoruz.”

Engin Ören


Bu haber 09/06/2017, Cuma günü yayınlandı, 56 defa görüntülendi
*