Rekorlar Foklar İçin

4 sene önce Kadın Spor
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Havuz branşlarındaki Türkiye Şampiyonasında rekorları ile kentin gururu olan Birgül Erken, Avrupa Şampiyonası’na  hazırlanan ve milli takımı hak eden tek kadın sporcu olarak ülkesi adına yarışacak. Doğaya aşık bir kadın olan Erken’in bu yıl ki tüm rekorları Karabiga bölgesinde görülen Akdeniz fokları için…

 12-18 Haziran tarihleri arasında İtalya’nın Cagliari şehrinde düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na  Altı yıldır milli formayı giyen  Birgül Erken’ milli takımı hak eden tek kadın sporcu olarak katılacak. Milli sporcumuz Erken nefesini şu sıralar gündemde olan Çanakkale’nin Karabiga bölgesinde görülen Akdeniz fokları için tutacağını belirterek bu yıl içinde kırdığı tüm rekorları Çanakkale’nin foklarına ithaf ettiğini açıkladı.

Birgül Erken’in 2015 yılında İtalya da yapılan Dünya Şampiyonası’nda ve 2013 yılında  Rusya Kazan düzenlenen Dünya Şampiyonası’ndan iki bronz madalyası bulunuyor. İtalya’daki yarışma sonrasında Temmuz ayında Guinness Dünya Rekoru kırmayı planlayan Erken rekor denemesi için sponsor arıyor.

Milli Sporcumuz Birgül Erken Serbest Dalış branşındaki başarısını bir italyan deyimi ile özetledi: “Roma non fu fata in un giorno” (Roma bir günde kurulmadı) dedi ve “Gerçekten çok çalışıyorum. Sporu ibadet gibi yapmak her gün emek emek dokumak gerekiyor.İşte bu İtalyanların şu deyimini aklımıza getiriyor. Roma bir günde kurulmadı derler. Çok doğrudur. Uzun yıllardır sporun içinde biri olmak çok önemli. Hiç bir başarı tesadüf değil. Her yaptığım çalışmayı bilimsel temellerle destekliyorum.  Benim için havuzda ve denizde olmak büyük mutluluk. Spordan sonraki huzuru seviyorum. Sürekli ve düzenli, çalışıyorum. Sabırla ve dikkatle kendimi tanımak üzere tüm antrenman ayrıntılarını yazıyorum” diye düşüncelerini ifade etti.

EN BÜYÜK DESTEK EŞTEN

Sporcu Erken başarısının temelinde disiplinli çalışma olduğunu vurgulayarak; “Ülkemi en iyi şekilde nasıl temsil edebilirimin peşindeyim. Bunun için maddi manevi çok büyük fedakârlılara katlanıyoruz. Eşim bu yolda en büyük destekçim ve hayal ortağım” dedi.

 GÜZEL ANILAR BİRİKTİRİN

Güzel anılar biriktirmenin ruhunu beslediğini dile getiren Erken; “Serbest dalış kendini hissetmek demektir.  Elit seviyedeki serbest dalgıçlar vücudu düşük oksijenle çalışmaya alıştırdığından, sakin ve huzurlu olabilmek önemli. Mental hazırlıklarım için çok okuyorum. Küçük bir defterde en sevdiğim sözleri biriktiriyorum. Sporcu sağlam karakterli olmazsa olmaz bence. Ruhunu beslemek için bir yol bulmalı bu yüzden. Özellikle Yoga’nın etraflıca öğrenilerek hayata geçirilmesinin yararına inanıyorum ve haftada 4 gün yoga yapıyorum.  olarak bir şeye inanmak ve bağlanmak önemli. Bir başka önemli şey güzel anılar biriktirmek ve elindekiler şükretmeyi bilmek güzel anıları dalış sırasında düşünürüm. ” dedi.

Haber Merkezi

 

 


Bu haber 08/06/2017, Perşembe günü yayınlandı, 94 defa görüntülendi
*