Özkurnaz: “Üye Sayısını 3000’in Üzerine Çıkaracağız”

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Marmara Bölgesi İl Başkanları Toplantısı Truva Otelde gerçekleştirildi. Türkiye’nin farklı illerindeki Birlik Başkanlarının katıldığı toplantıya büyük ilgi oldu.

TDSYMB Marmara Bölgesi İl birlik Başkanları Toplantısı dün saat 10.00’da Truva otelde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Çanakkale Birliği Başkanı Mehmet Özkurnaz ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya TDSYMB Başkanı Cemalettin Özden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ ile birlikte İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Bursa, Balıkesir, Bolu, Bilecik, Sakarya, Yalova, Düzce, Çanakkale İl Başkanları ve Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantı Atatürk ve Şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunması ile başladı. Açılış konuşmasını Damızlık Sığır Yetiştiricileri Çanakkale Birliği Başkanı Mehmet Özkurnaz yaptı. Özkurnaz konuşmasında; “Çanakkale’de hayvancılığın gelişmesi için iki arazi aldık. İl Özel İdareye müracaat yaptık ve olumlu sonuçlar aldık. Yılsonuna kadar aldığımız arazilerde gebe düve işletmelerini kuracağız. Üye sayılarına baktığımızda 670 üye sayısı var. Bu 670 üyeden 13988 baş inek, 31240 baş sığır bulunuyor. Ancak önsoy kütüğüne kayıtlı 14595 işletme, 80400 tane de inek toplam 178 bin baş büyükbaş sığır bulunuyor. Hedefimiz kısa, orta ve uzun vadede toplam 6400 işletmenin yanı sıra yılsonuna kadar 3000 üyeye ulaşmak” dedi.

“SÜT KALİTESİ VE VERİMİNDE İYİ KONUMDAYIZ”

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi; “Verilerimize bakıldığında 206 bin büyükbaş hayvanın olduğunu görüyoruz. Bunların yüzde 90’ı kültür ırkı. Hayvancılık bakımından istediğimiz noktaya geldik diyebilirim. Süt kalitesi ve verimi olarak iyi durumdayız. Büyük işletmelerimizin modern teknolojileri kullanmaları ile sütü işleme noktasında da iyi bir konumdayız. 477 bin ton büyükbaş hayvan sütü elde ediyoruz. Küçükbaş hayvanda da 60 bin ton üretim var. Islah çalışmaları çok büyük önem arz ediyor. Üreticinin ürünleri pazarlama sıkıntısından dolayı değerini bulamıyor.”

“ÇANAKKALE’DE POTANSİYEL VAR”

Toplantıya katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok ise açılış konuşmasında şunları kaydetti; “Çanakkale’nin bu toplantı için ev sahibi olarak seçilmesi çok önemli. Çünkü Çanakkale’de potansiyel var. Baktığımızda sanki Turizmi ile öne çıkan bir il gibi görünüyor ama derinden bakılırsa tarımın ve hayvancılığın öne çıktığı bir il olduğunu düşünüyorum. Buradaki süt üretimi konusunda potansiyeli ortaya çıkarıp ülke ekonomisine ivme kazandırmasını sağlamalıyız.”

“EKSİKLİKLERLE MÜCADELE EDECEĞİZ”

TDSYMB Başkanı Cemalettin Özden konuşmasında; “Azerbaycan ve Türkmenistan’a ihracat gerçekleştiriyoruz. Hedeflerimizi daha da büyütmek istiyoruz. Eksiklerimiz var. Mücadele edeceğiz. Biga ilçesi Türkiye’nin Hollanda’sı deniliyordu. Maalesef şu anda o günlerden çok gerideyiz. Burada 2700 civarında üye vardı. Şimdi 700’e düşmüş. Onun tekrar eski sayıların üzerine çıkmasını temenni ediyorum” dedi.

Sonrasında Çanakkale Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Özkurnaz, TDSYMB Başkanı Cemalettin Özden’e nazar boncuğu hediye etti. TDSYMB Başkanı Cemalettin Özden ise İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ’a Semender inek heykeli hediyesi takdim etti. Toplantının ikinci aşamasında ise Genel ve Bölge Birliklerin sorunları görüşüldü. Sorunlarla ilgili yapılan değerlendirme, dilek ve temennilerin ardından toplantı sona erdi.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com