Otoparka FETÖ Engeli

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Önceki yıllarda hayata geçirilen; yaz tatilinde okul bahçelerinin otopark olarak kullanılması için ortaya atılan projenin bu yıl yeniden hayata geçirilip geçirilmeyeceği merak konusuydu. Çanakkale’nin otopark sorununa geçici çözüm olacak bu durumla ilgili sorularımızı Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan ve konuyla ilgili yardımcısı Erdal Doğancı yanıtladı.

Geçmiş yıllarda okulların yaz tatiline girmesinin ardından bahçelerinin otopark olarak kullanılıyordu. Çanakkale’nin otopark sorununa geçici de olsa bir çözüm sunan bu proje, 2015 yılında 100. Yılda hayata geçirilmeye başlandı. Yeniden gündeme gelen konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Milli Eğitim İl Müdürü Osman Özkan şu sözleri söyledi: “Bazı yerlere bakıldığı zaman otopark bir ihtiyaç ama bazı durumlarda da okullar ticarethaneye dönüyor. Biz ticaret yapmıyoruz. Eğitim binalarının asıl amacı öğrencilere hizmet etmektir. Kantinlerimizde bile birçok ürünün satışı yasak durumda… Bu gibi işler yapıldığında kontrolü zorlaşıyor. Mantık olarak bakıldığında evet yapılabilir ancak bir süre sonra durum amacından sapabiliyor. Okulların otopark olarak açılmasının ardından kişinin aracının başına herhangi bir şey gelmesi durumunda muhatap yine Milli Eğitim oluyor. Ancak bizim amacımız eğitim vermek. Bu noktadaysa iş boyut değiştiriyor. Bu gibi nedenlerle de böyle bir düzenleme şu an için yok.”

15 TEMMUZ SEBEBİYLE OKULLARA ARAÇ YASAĞI
Şu an için böyle bir düzenlemenin olmadığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan’ın konuşmalarına ek olarak; konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Doğancı, okul bahçelerinin otopark olarak kullanılmasının talebi halinde reddedilmesinin olası olduğunu söyledi. Doğancı, “Çanakkale’deki otopark ihtiyacı ve kantin işletmelerinin de talebiyle böyle bir kapı açıldı. 2015 yılında 100. yıla özel, dışarıdan gelen araçların da fazla olması göz önünde bulundurularak yapılan bu uygulamaya valilik izni çıkmıştı. 100. yılın ardından ise bu uygulama tekrar yapılmadı.” diyerek buna ek olarak güvenlik sorunun da geldiğini bu nedenle okul bahçelerinin otopark olarak talep edilmesinin talebi halinde red kararının çıkabileceğini şu sözlerle açıkladı: “15 Temmuz sonrasında bizlere gelen yazıyla birlikte okul bahçelerine akşam 17.00’den sonra araç bırakılmaması gerektiği belirtildi. Bu kural kapsamında otopark konusu da uygunsuz bulunuyor. 15 Temmuz’un ardından sıklaşan güvenlik önlemleri gereği böyle bir tedbir çalışması var. Bu nedenle bu proje şimdilik söz konusu değil.”

Yıldız Sağlam


Bu haber 08/06/2017, Perşembe günü yayınlandı, 60 defa görüntülendi
*