Çamlar Neden Kuruyor?

Çan, Yenice, Kalkım, Biga sahil bölgesi, Bayramiç’in küçük bir kısmı ve Kirazlı Mevkiinde bulunan çam ağaçlarında görülen kuruma olaylarının sebebi araştırılmaya devam ediyor. Vatandaşlar böcek olabileceğinden şüpheleniyor.

Biga sahil bölgesinde bulunan egzotik Çamlarda ve Çan, Yenice, Kalkım, Bayramiç’in küçük bir kısmı, Merkez ve Kirazlı Mevkiinde bulunan Karaçamlarda yaşanan kurumanın sebebi bölgedeki sıcaklığın geçmiş yıllara oranla artması olarak açıklanıyor.

Kuruyan çamlar vatandaşlar arasında tedirginlik yaratırken akıllara yer altı sularına karışan suda bir tehlike olabileceği ya da termik santrallerin bölgedeki etkilerini getirdi. Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Türker Savaş; yer yer görülen bu çam kurumalarının üniversite civarındaki ağaçlarda da görüldüğünü, herhangi bir dış etmenden kaynaklandığını söylemek için erken olduğunu dile getirdi. Kurumanın yaşandığı ilçeler de yaşayan vatandaşlar ağaçlarda böcek olduğunu dile getirdi. Yetkililer konu hakkında herhangi bir böcek bulgusuna rastlanmadığını, ancak kuruyan çamların gövdesinde böceklerin yaşayabileceğini onları da hızla bölgeden uzaklaştırdıklarını açıkladı. Kaç adet çam ağacının bölgeden çıkarıldığına dair net bilgi önümüzdeki hafta paylaşılacak.

2016 yılı Ekim Ayı’nda başlayan Çam kurumaları için çok sayıda araştırma yapıldı. Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürlüğü zararlı organizmalar noktasında araştırma yaptı. Orman ve Bölge Müdürlüğü tarafından ÇOMÜ Ziraat Fakültesinden nematod ve virüs araştırması yapan bir heyetle Yenice ve Çan’da virüs araştırması gerçekleştirdi. Araştırmanın sonuçları bekleniyor. Kurumalar ise devam ediyor.

Dilek Akşen