KİMLERİN PARALARI NERELERE GİDİYOR?

4 sene önce Engin Ören Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Siyasete alet etmediğimiz şey kalmadı desek yanlış olmaz diye düşünüyorum. Din ile devlet işlerini ayrı tutmak, kâğıt üstünde mümkün olabilir ama pratikte bu mümkün mü? Tam olarak bilemiyorum. Ramazan Ayı geldi açıldı iftar çadırları… İftar çadırları benim bildiğim kadarıyla Ramazan Ayında orucunu tutan ama durumu pek olmayıp ocağında kıt kanaat da olsa yemeği kaynamayan Müslüman’ın karnını doyurmak için kurulan aş evidir. Ama günümüzde öyle bir hal aldı ki sormayın gitsin. Burada aslında hayıflandığım şey oruç tutmayan ya da durumu olmasına rağmen iftar çadırında yemek yiyen vatandaşlar değil. İftar çadırlarının şirketlerin reklam kapısı veya partilerin gövde gösterisi yaptıkları yerler haline gelmesi… Bakıyorsunuz büyük rakamlar harcanarak sandalyenin, masanın en iyisinin kullanıldığı menünün beş yıldızlı otel menülerine özenilerek oluşturulduğu ve tabii bu nimetlerden faydalanmak isteyen binlerce oruç tutan tutmayan, hali vakti olan olmayan insanın uzun uzun kuyruklar oluşturduğu yerler haline geldi.

Çanakkale’nin toplam nüfusu 10 bin olan bir ilçesinde 2500 kişilik bir iftar çadırı kurmanın mantığını ben tek başıma anlayamam birinin bana anlatması gerek. Ya da sırf gösteriş olsun diye 500 bin TL harcayıp “Bakın biz sosyal sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz” mesajı vermeye çalışanların amaçlarını anlamam da mümkün değil. Bu memlekette ilaç parası bulamadığı veya ameliyat olamadığı için hayatını kaybeden küçücük bebekler varken sırf gövde gösterisi yapmak için büyük büyük paralar harcayanları kimse anlayamaz bence. Hele bir de bunu senin benim vergimle devlet imkânlarıyla yapanlar var ya, neyse…

Tabii böyle gelmiş böyle gider dememek gerek. Ama değişen anlayışlar, yozlaşan kültürler ve artık toplumun hemen her kesimine nüfuz etmiş çıkar politikası bizi daha ne durumları eleştirmeye getirir onu da tahmin edemiyorum. Sadece birkaç kişinin eleştirmesiyle ne zaman ne düzeldi ki. Orası da ayrı konu. Ama nihayetinde deveye sormuşlar neren eğri diye o da nerem doğru ki demiş değil mi?

 


Bu haber 07/06/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 70 defa görüntülendi
*