GÜNE ÖZEL ÇALIŞMALAR

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü Çanakkale’de çeşitli etkinliklerle kutladık. İlkokul çocukları elinde pankartlarla çevre mesajı verdi, dalgıçlar yat limanında temizlik yaptı. Ekolojik okullara ödül verildi. Mesajlar yayımlandı vesaire vesaire…

Çanakkale’de termik ve altın madenciliği tehdidi gözler önündeyken  bir de bu konulara zeytin ağaçları eklenince sorun daha da büyüdü.

Çevre örgütleri alanlara çıktı, bildiriler okundu, kamuoyu oluşturulmaya çalışıldı. Yerel ve ulusal basında Çanakkale’nin çevresel sorunları yer aldı.

Bugün 7 yarın 8 Haziran…

Aklınızda ne kaldı?

5 Haziran’da yapılan çevre etkinliklerine baktığımızda ‘güne özel’ çalışmalar yorumunu yapabiliriz…

Örneğin; Yat Limanı’ndaki temizlik. Deniz temizliği periyodik olarak her ay Temmuz, Ağustos, Eylül gibi yapılamaz mı? Denizden çıkanlar halka gösterilip ‘bakın kirlettikçe denizlerimiz yok oluyor’ mesajı verilemez mi? Ya da fidan dikimi mevsime uygunluk gözetilerek sadece çevre gününün dışına çıkarılamaz mı?

Tabii ki yapılabilir…

Ancak bir konunun yapılabilmesi, kamuoyunun oluşabilmesi için öncelikle eğitimin olması gerekiyor. Çevre konusunda eğitim hem de temel eğitim şart.

Sadece fabrikaların, mandıraların atık sularını takip etmek, Kocabaş Çayı’nda ölen balıklarla ilgili rapor hazırlamak da yetmez. Çok basit gibi görülen olaylara da ‘temel eğitim’ kriteri olarak bakmalıyız. Örneğin; kordonda çekirdek çitletme mevsimi gelmişken kabuklarının nereye atıldığı gibi, yolda sigara içenin izmaritini nereye attığı, çöp kutusu doluyken ‘banane temizleselerdi’ deyip çöpü sokağa attığımız gibi…

Çevre ve temizlik olayında çok merak ettiğim bir kaç konu var.

“Acaba Çanakkale merkezde çevreyi  kirlettiği için kaç sade vatandaşa yaptırım  uygulandı. Güzelyalı’da ormanın içine atık malzeme dökenler bulundu mu? Yeri sigara izmariti attığı için ceza kesilen vatandaş var mı?”

Sözün özü; güne özel çalışmaları bırakalım. Göstermelik işlerle kamuoyu oluşturamazsınız. Çevre eğitimine temelden geç kalmadan başlanılmalı ki; 5 Haziran Dünya Çevre günleri felaket senaryolarının değil,  yaşam alanlarının kalitesiyle konuşulduğu günler olsun.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com