Yeşil Yenice’nin Kırmızı Biberi

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Agonya Tütünü’ne bir alternatif olan Kapya Biber Yenice’nin neredeyse gözbebeği…  bu yıl çiftçinin yüzünü güldürecek mi bilemiyoruz. Yenice Ziraat Odası Genel Sekreteri Orhan Turan; “Ağustos sonunda hasada başlayacağız. Havalar aşırı sıcak olursa çiçek tutumunu etkileyeceği için verim düşer. Bekleyeceğiz” dedi.

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde  yaklaşık 25 bin dekar alanda üretimi yapılan (Kapya) Kırmızı biberin  tütün’e alternatif olarak 22  yıldan bu yana üretimi yapılıyor. Yetiştiriciliği maliyetli bir iş olan kapya biber zarar da ettirebiliyor kar da… Dikimi, gübresi, ilaçı, çapalaması, sulaması ve toplaması insan gücü ile olduğundan üreticiye fazla bir para kalmıyor.

Yenice Ziraat Odası Genel Sekreteri Orhan Turan gazetemizle bilgilerini paylaştı. Turan; “  25 ile 30 arası köyde kapya biber üretimi yapıyoruz. Bölgeden 50 ile 60 bin tona yakın biber alabiliyoruz. Geçen sene kilosunu ortalama 75 kuruştan satışa sunduk. Közlemelik biberi, salçalık bibere göre biraz daha yüksek fiyattan satılır. Şu anda 60, 70 kuruş arası bir fiyat öngörümüz var.  Ağustos sonunda hasata başlayacağız. Havalar aşırı sıcak olursa çiçek tutumunu etkileyeceği için verim düşer. Bekleyeceğiz” dedi.

Dilek Akşen

 


Bu haber 04/06/2017, Pazar günü yayınlandı, 434 defa görüntülendi
*