ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

6 sene önce Çasiad Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TÜİK tarafından açıklanan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre %1,1 artarak 100,5 değerine yükseldi. Tüketici Güven Endeksi ve Sektörel Güven Endekslerindeki artış bu duruma etkili oldu.
  • TÜİK’in yayınladığı konut satış istatistiklerine göre, Nisan ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %7,6 oranında artarak 114.446 oldu. İlk defa satılan konutların sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %10,8 artarak 51.988 olurken, toplamdaki payı %45,4’e yükseldi. Geçen ay bu oran %43,7 seviyesindeydi.
  • TCMB’nin açıkladığı Hedonik Konut Fiyat Endeksi, Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %11,39 oranında arttı. Bu aya en fazla fiyat artışı yaşanan bölgeler TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli), TR22 (Çanakkale, Balıkesir), TR32 (Aydın, Denizli, Muğla) ve TR41 (Bursa, Eskişehir, Bilecik) oldu. Hedonik Fiyat Endeksi, konutların zaman içinde gözlenebilir özelliklerini kontrol ederek kalite etkisinden arındırılarak hesaplanmakta.
  • Geçtiğimiz hafta, ABD’nin büyüme revizyon verilerinin açıklanmasının ardından 3,64 TL seviyesine kadar yükselen Dolar, bu haftayı 3,58 ile açtı. Geçen hafta 4 TL seviyelerine kadar tırmanan Euro ise haftaya aynı seviyede devam ediyor.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • ABD’nin 2017 yılı birinci çeyrek büyüme oranı %0,7’den %1,2’ye revize edildi. Bu artışın hizmet sektörü ve yatırımların etkisiyle beklenenden fazla gerçekleştiği açıklandı.
  • ABD’de işsizlik maaşı başvuruları Mayıs ayında 234 bin kişi ile beklenti seviyesi olan 238 bin kişinin altında kaldı. Öte yandan işsizlik maaşı başvuruları ortalaması geçen ay 1973 seviyelerinin altında gerçekleşti.
  • İngiltere ekonomisi ise 2017 yılı birinci çeyrekte %0,2 oranında büyüyerek %0,3 beklentisinin altında kaldı. İhracatın %1,6 gerilemesi ve tüketim harcamalarının azalmasının bu durumda etkili olduğu belirtildi.
  • IMF ve Euro Bölgesi mali temsilcileri, zaman kazanmak üzere Yunanistan’ın kredi borçları için farklı likidite araçları arayışına girdi.
  • Japonya’da tüketici fiyatları enflasyonu Nisan’da dördüncü ay üst üste arttı. Yıllık olarak %0,3 oranında artan enflasyonun Japonya Merkez Bankası tarafından Mart 2018’e kadar %1,4 oranında artması hedefleniyor.
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, petrol üreticisi ülkeler birliği OPEC’in üretim kısıtlaması süresinin uzatılmasının petrol fiyatlarını destekleyeceğini belirtti.

 


Bu haber 03/06/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 208 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com