İngilizler Atalarını Troya’da Arıyor

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İngiliz genetik araştırmacı Anthony Adolph, “Brutus of Troy” adlı kitabının hazırlık aşamasında Çanakkale’ye gelerek “Dünden Bugüne Troya Antik Kenti” kitabının yazarı Yüksel Ergen’i ziyaret etti.
Truva Antik Kenti’nin dünyadaki önemli yerlerden biri olduğunu ifade eden araştırmacı Anthony Adolph daha önce de iki defa Çanakkale’ye gelerek Truva’yı gezmiş. Çanakkale’ye son gelişinin amacı ise “Dünden Bugüne Troya Antik Kenti” kitabının yazarı Yüksel Ergen ile tanışmak olmuş.
Yüksel Ergen ise 2013 yılında yazdığı kitabıyla Truva’yı bir anlamda Çanakkale’yi tanıtmayı amaçlamış. Ergen; “İnsanlar Truva’yı bilimsel olarak okuma imkanına sahip. Fakat önemli olan bilginin görselle destelenerek kafada oturtulmasıdır. Bu kitapla Truva’yı gerçek anlamda anlaşılır kılmayı amaçladık. Özel şablonlar kullanarak antik kent kalıntılarının rekonstrüksüyonlarının da birebir görülmesini sağladık. Truva’yı gezmek isteyenler için bir rehber niteliğinde oldu. Aldığımız geri dönüşler ise çok olumlu.” diye konuştu.

TRUVA, İNGİLTERE VE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRECEK
Anthony Adolph’un Çanakkale’ye gelme hikayesi ise Yüksel Ergen’in kitabını okumasıyla başladı. Troya ve İngiltere arasında bağlantı kuran soy bilimci, teorisini destekleme amacıyla yazdığı kitabının hazırlık aşamasında Ergen ile tanışmak istedi.
Adolph kitabında, Aeneas’ın Troia’dan geldiği ve Roma’yı kurduğunu ve bu efsanenin İngilizler tarafından kopyalandığını söylüyor. Adolph, “İngilizlerin 1000 yıldır inandıkları efsaneye göre İngiltere Aeneas’ın büyük büyük torunu Brutus tarafından kuruldu. Bu efsane 1000 yılı aşkın süredir İngiltere’de herkes tarafından biliniyordu. Bu yüzden İngilizler Troya ile yakından ilgileniyorlar. Efsanenin artık eskisi kadar biliniyor olmaması üzücü. İngiltere-Türkiye ile bu anlamda bir bir ilişki kuracak ve İngilizlerin Türkiye’den geldiği efsanesi ilişkilere çok yardımcı olacaktır.” diye özetleyerek konuyu açıklıyor.
Çağlar boyu kültürler arası etkileşimin olduğu yadsınamaz bir gerçek iken Adolph, Roma İmparatorluğu’nun sona ermesine rağmen Avrupa ülkelerinde Priamos’un isimlerinin yaşadığına dikkat çekiyor. Kültür aktarılarak geldiğini ifade eden Adolph; “Bu anlattıklarım boş bir düşünce değil.  Aslında herkes Truva’ya ve Truvalı’ya sahip çıkmaya çalışıyor. Bu anlamda ortaya atılan hikayelerden biri de kitabımda bahsedecek olduğum kökeni Brutus’a dayanan hikaye. Bunu somut verilere dayandırarak açıklamayı planlıyorum.” dedi.

Yıldız Sağlam

 

 


Bu haber 02/06/2017, Cuma günü yayınlandı, 290 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com