Hurda Araç Yasası Yürürlükte

4 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hurda araç sahiplerinin uzun zamandır beklediği hurda araç yasası, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, yasanın içeriği ile alakalı gazetemize açıklamalarda bulundu.

Çanakkale’de ve ülkenin diğer illerinde çok sayıda hurda araç sahibinin uzun zamandır beklediği hurda araç yasasının yakın zamanda yürüklüğe gireceğine dair haberi geçen hafta gazetemizde paylaşmıştık. Beklenen oldu ve hurda araç yasası 27.05.2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yasanın içeriği ile alakalı gazetemize açıklama yapan Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir şunları söyledi; “Bu yasa model yılı 1997 ve daha eski olan araçlar için hurda araç yasasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 31.12.2018 tarihine kadar geçerli olacak. Bu tarihler arasında araç sahipleri ilgili mevzuat gereğince aracını kayıt ve tescillerinin silinmesi ve hurdaya çıkarılması için İl Özel İdareye ve Büyükşehir Belediyelerine bedelsiz olarak teslim edebilecek. Ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerine teslim edilen araçlara ait 31.12.2018 tarihine kadar ödenmemiş taşıtlar vergisi ve bu vergiye ait gecikme zammı, gecikme faizi ve vergi cezaları silinecek.”

“YEDİEMİNLER RAHATLAYACAK”

“Çanakkale’de sadece yediemin otoparkında 200’ün üzerinde hurda araç bu yasa ile hurdaya ayrılabilecek. Bu hem piyasadaki hurda araç yoğunluğunu alacak hem de yediemin otoparklarını rahatlatacak. Ayrıca hurda araç sahipleri araçlarını hurdaya ayırdıklarında araçlarına ait vergi cezalarını ödemeyeceği için onlar açısından da rahatlama olacak. Hurdaya ayrılan araçların geri dönüşümü dolayısıyla bu yasanın ekonomik açıdan da ülkeye faydalı olacağını düşünüyorum.”

Engin Ören

 


Bu haber 02/06/2017, Cuma günü yayınlandı, 84 defa görüntülendi
*