Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Karpuz

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yağışlı giden hava yerini bir günde sıcağa bıraktı. Oruç ayının gelmesi ile de beraber karpuz satışları arttı.

Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz havaların ısınması ile beraber iftar sofralarında yerini aldı. Geçtiğimiz haftalarda kilosu sekiz lirayı bulan karpuz bu hafta 2,5 TL’ye düştü… Beslenme Uzmanı Begüm Kuran iftarda karpuz tüketmenin önemli olduğunu vurgulayarak, “Sıcaklarda serinlemek için yediğiniz karpuzun üzerine üstüne yoktur. Karpuz çok güçlü antioksidanlar içerir ve neredeyse %95’i sudur. Karpuz aynı zamanda eklem romatizmalarında oluşan ağrıların giderilmesine yardımcı olur” dedi.

Cuma pazarının karpuzcuları satışlardan memnun olduklarını belirtti

Ahmet Bedil: “Tezgâhlarda karpuz kalmadı. Temmuz’un 15’ine kadar Çanakkale’de karpuz olmaz. O zamana kadar Adana’dan karpuz getirmeye devam edeceğiz. Sonrasında da daha çok Ezine, Kestanbol karpuzu yiyeceğiz. Zaten hava ısınmayınca karpuza 15 gün kadar geç başladık.  8 ile 5 TL arasında sezona giriş yapan karpuz şu an da 2,5 TL. Havalarda ısınınca vatandaş doğal olarak karpuza yöneldi. Önümüzdeki Pazar zamanına gelecek karpuzları 2 TL’den satarız diye umuyoruz.”

Mehmet Ali Özdemir: “Karpuzun kilosu şu an 2,5 TL. Haftaya fiyatlar biraz daha düşer diye umuyoruz. Havalar serin gitti, Adana’da da yağış olunca karpuzlar yeteri kadar büyüyemedi. Vatandaşlar daha çok hem ekonomik olduğu, hem de taşıması ve tüketmesi kolay olduğu için orta boy karpuzlara yöneliyor. Ramazan da geldi, havalar da ısındı. Son iki pazar da 1 ton karpuz sattık. Bu tezgahtaki mal da akşama kalmaz biter.”

Dilek Akşen


Bu haber 01/06/2017, Perşembe günü yayınlandı, 161 defa görüntülendi
*