Ağız Sağlığınıza Önem Verin

Oruçtan bedensel ve ruhsal olarak azami fayda elde etmek için beden ve ruhu oruca hazırlamak gerekir.  Ağız ve diş sağlığı oruç tutan bireyler için Ramazan ayında bir kat daha önemli bir hal alır.

Ramazan ayı ile ağız ve diş sağlığı konusunda açıklama yapan Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Hacer Oğuz “Ramazan ayında günlük beslenme alışkanlıklarımızda önemli değişiklikler olmaktadır. Öğün sayısı 2’ye düşmekte ve öğün arası süre uzamaktadır. Bu durumun da hem genel sağlığımız hem de ağız-diş sağlığımız üzerinde önemli etkileri olmaktadır” diyerek önerilerde bulundu.

-İftarda hızlı sindirilen ve kan şekeri seviyesini çabucak düzelten hurma, muz gibi yiyeceklerle oruç açın.
-Çay, kahve, kola gibi çok fazla kafein içeren içecekler az tüketilmelidir. Bu içecekler diüretik özellikleri nedeniyle idrar yoluyla vücuttan su kaybını arttırır ve ağızda kuruluk yapar.
-Oruç mide asit seviyelerini arttırarak midede yanma, ağırlık hissi ve ağızda kötü ekşi tad ve kokuya yol açabilir. Bunu önlemek için sahurda liften zengin sebze, meyve, fasulye, nohut, v.b. yenebilir.

-Oruç tutanlarda ağız kuruluğu, ağızda kötü tat ve nefesin kötü kokması görülme olasılığı artmaktadır. Sebebi ağız kuruluğu, iyi temizlenmeyen diş yüzeyi ve aralarında biriken bakteriler ile mide ve boğazdan gelen bakterilerdir. Sahur ve iftar sonrası titizlikle yapılan diş fırçalama ve dişipi kullanımı hem diş çürükleri ve dişeti iltihaplarını hem de ağız kokusunu önleyecektir.

-Normal tükrük salgısının içeriğindeki maddeler sayesinde dişleri ve ağız dokularını koruyucu etkisi vardır. Tükrük salgısı azaldığı veya tamamen kaybolduğunda diş çürüğü, ağız enfeksiyonları ve ağız kokusu görülme riski artar. Dolayısıyla iftar ve sahurda bol miktarda su içilmesi ve kafeinli içeceklerden kaçınılması faydalıdır.

-Kek, bisküvi, çikolata, çok fazla yağ, şeker ve beyaz un ihtiva eden tatlı ve gıdalardan kaçınmalıdır. Çünkü bu tür gıdalar çürük yapıcı bakterilerin çoğalmasını ve dişlerde çürük oluşturmasını kolaylaştırırlar.

-Ağız kokusunun kaynağı büyük ölçüde ağız içi ve dilin arka kısmındaki bakterilerdir. Dolayısıyla her diş fırçalamadan sonra dilin sırt ve arka kısımlarını ve yanakların içyüzlerini özel dil temizleyici aparey veya fırçalarla iyice temizlemek faydalıdır.

Başhekim Dt.Hacer Oğuz “Ramazan Ayının İslam Alemine hayırlı olması dileğiyle” sözlerini bitirdi.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com