Zeytinlik Yasa Değişikliği’nde Geri Adım

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Başta üreticiler olmak üzere kamuoyunun tepki gösterdiği zeytinlik yasa değişikliği dolayısıyla TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi dün öğle saatlerinde bir açıklama yapmıştı. Hükümet, siyasilerden ve zeytin üreticilerinden gelen yoğun eleştiriler üzerine zeytinlik alanların mera ve kıyıları imara açan ve sanayi yatırımlarına imkan sağlayan üretim reformu yasa tasarısında geri adım attı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısıyla Zeytin üreticilerini ve Çevre Örgütlerini tedirgin eden yasa tasarısı ile ilgili olarak Ziraat Mühendisleri Odası basın açıklaması düzenledi. Ziraat Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamaların hedefinde ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da yer aldı.

Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu adına açıklama yapan İrfan Mutluay zeytinlik yasa değişikliğine tepki göstererek açıklamasının sonunda “Neredeyse güneşin doğuşunu, yağmurun yağmasını Milli Tarım Projesi faaliyeti olarak sunacak olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını, söylemleri bir kenara bırakıp, tarım alanlarımıza ve meralarımıza yönelik bu tehdidi ortadan kaldırmak için harekete geçmeye çağırıyoruz” ifadeleriyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na seslendi.

ÜRETİCİLER KOMİSYONU TERK ETTİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi, Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısından çıkaracaklarını bildirdi. Böylece bir dekarda 15’ten az zeytin ağacının olduğu yerleri, “zeytinlik saha” olmaktan çıkaran düzenlemeden geri adım atıldı. Zeytinlik alanlara konut, turistik tesis yapılamayacak. Üreticiler ise yasağın maden, sanayi tesislerini de kapsamını istiyor.

Üreticiler sadece konut, turistik tesis yasağının zeytinlikleri korumayacağını, bu tasarıyla zeytinliklere maden, sanayi tesisi kurulmasının da yasaklanmasını istiyor. Zeytinlik yasasının mevcut haliyle kalmasını isteyerek dün akşam düzenlenen komisyonu terk etti.

AĞAÇ KESME CEZASI 4 BİN LİRA OLACAK

Öte yandan kesilen her bir zeytin ağacı için verilecek para cezası 2 bin lira yerine 4 bin liraya çıkarılacak. Dilek Akşen – Nermin G. Yıldız


Bu haber 31/05/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 79 defa görüntülendi
*