ZEYTİNİ DE İTHAL ETMEYELİM

5 sene önce Engin Ören Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Zeytinlik, mera ve kıyıları yatırıma açan Üretim Reform Tasarısı, Sanayi Komisyonunda görüşülmeye başlandı. Eğitim Komisyonu ise zeytinliklerle ilgili maddelerin tasarıdan çıkarılmasını istiyor. Eğitim Komisyonu tarafından Sanayi Komisyonu’na görüş olarak iletilen raporda, Türkiye’nin dünyada zeytincilikte ikinci önemli ülke olduğu, 500 bin ailenin zeytinden geçimini sağladığı, zeytincilikle ilgili maddelerin tehlikeli durumlar yaratabileceği, bu nedenle zeytincilikle ilgili maddelerin tasarıdan çıkarılması gerektiği bildirildi. Türkiye’de 170 milyon zeytin ağacı olduğu biliniyor. Bu tasarı komisyondan geçer ve yasalaşırsa zeytinlikler imara açılacak. Bunun neticesinde zeytinliklerin yüzde 60’ından fazlasının rant kurbanı olacağı da korkulan senaryolar arasında. Bir diğer senaryo ise bazı ithalatçı iş adamlarının önünü açmak adına Türkiye’deki zeytin ağaçlarının yok edilerek zeytin rezervinin eritilmesi… Bunun akabinde ise zeytin de ithal edilen tarım ürünleri arasında yer alacak ve ithalatını yapan firmaların cebine büyük miktarlarda paralar girecek.

Tasarının komisyon görüşmeleri sırasında CHP Milletvekili Mehmet Tüm, tasarının geçmesi halinde 125 milyon zeytin ağacının kesileceğini ve bu yasanın Türkiye’de zeytinciliği bitirmek için çıkarılmaya çalışıldığını söylemesi üzerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü “Allah’tan korkun” diyerek tepki gösterdi. Tüm de, “Allah’tan korksanız insanların geçimini sağladığı bu kutsal ağaca kıymazsınız” sözleriyle karşılık verdi. Bugüne kadar 6 kez değiştirilmeye çalışılan 3573 sayılı Zeytin Ağacı Koruma Kanununun 7’inci kez değiştirilmeye çalışılmasının neticesinde ne olacağı ise tam bir muamma. Ancak zeytinliklerin imara açılması durumunda sonucun ne olacağı, imara açık alanlarda neler yapıldığına bakılırsa çok net görülebilir. Sanayi Komisyonundan zeytinliklerin imara açılması gibi bir karar çıkması halinde zeytinliklere sanayi tesisleri, maden ve taş ocakları, termik santraller, villa ve toplu konut gibi birçok taşınmaz inşa edilebilir.

Zeytinliklerle ilgili değiştirilmek istenen bu yasaya ünlülerden ise çığ gibi tepki yağıyor. Tarkan, Şevval Sam, Metin Uca, Yıldız Tilbe, Kerem Görsev, Servet Kocakaya, Ayhan Sicimoğlu gibi ünlü isimler sosyal medya hesaplarından yayınladıkları mesajlarda “zeytin kıyımı yasallaşıyor” diyerek bu yasa tasarısına tepki gösteriyor. Tasarı yasaya dönüşür mü? Dönüşmez mi? Bilinmez ama eğer yasalaşırsa istihdam seferberliği gibi işsizliği azaltmaya yönelik devletin gerçekleştirdiği çok sayıda teşvik ve projenin hiçbir anlamı kalmaz diye düşünüyorum. Çünkü Eğitim Komisyonunun verdiği rakamdan da anlaşılacağı üzere zeytinden geçinen 500 bin ailenin olduğu ve bu zeytinden istihdam olan kişilerin zeytin ağaçları kesildikten sonra akıbetlerinin ne olacağı da bilinmiyor.

 

 


Bu haber 31/05/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 168 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com