Akıllı Şehir Projesinde İlk Somut Adım

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin rekabet gücünü yükseltmeyi, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir kente dönüşüm yolunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Aklım Fikrim Çanakkale Projesi raporu sunum toplantısı gerçekleştirildi.

Çanakkale’yi akıllı şehir yapmak için harekete geçen Kale Grubu ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından hazırlanan ‘Aklım Fikrim Çanakkale’ projesi kentin önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Toplantıya Vali Orhan Tavlı, ÇOMÜ Rektörü Yücel Acer, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucusu Berrin Benli ile Kurum ve Daire Müdürleri katıldı.

Açılış konuşmalarını Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Vali Orhan Tavlı yaptı. Açılış konuşmalarının ardından Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucusu Berrin Benli bugüne kadar yapılan çalışmaların raporunu sundu.

EN ÖNEMLİ GÜÇLÜK FİNANSAL YETERLİLİK

2052 yılında dünya nüfusunun 3/2’sinin şehirlerde yaşayacağının öngörüldüğünü ifade eden Benli; “Çanakkale kendi ölçeğinde Türkiye’de ilk kez bu süreci uygulayan şehir olacaktır. Dönem içerisinde yaptığımız ortak akıl çalıştaylarında elde edilen sonuçları sizinle paylaşacağım. Çanakkale için akıllı şehir uygulamalarında en önemli güçlükler noktasında elde ettiğimiz veriler bu zorlukların kurumlar arası iş birliği ve finansal yeterlilik olduğunu gösterdi. Bunun için de bizim önerimiz kurumların finansal kaynaklarından bir fon oluşturmak ya da ortak şehir fonları oluşturmaktır. Çalıştaylarımız sırasında kurumlar tarafından belirlenen öncelikli konular arasında ulaşım ve trafik yer alıyor. Enerjinin etkin kullanılması, yeşil alan azlığı, katı atık yönetimi,  toplu taşımalarda alternatif araçların azlığı, turizm tanıtım planlama, akıllı su yönetimi ve vatandaşların yerel yönetim uygulamalarında karar verme sürecine katılmaları yer aldı” dedi.

Dilek Akşen


Bu haber 31/05/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 134 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com