Türk Akımı Projesi’ne Dev Gemi

Rusya’dan Türkiye’ye doğal gaz akışını sağlayacak olan “Türk Akımı Projesi”nin gaz boru hattı inşaatında çalışacak olan Malta bayraklı Pioneering Spirit isimli gemi Karadeniz’e gitmek üzere bu sabah Çanakkale Boğaz’ından geçiş yaptı. Liman Başkanlığı, 477 metre boyunda ve 124 metre genişliğindeki gemi için feribot seferleri de dahil tüm Çanakkale Boğazı’nı trafiğe kapattı.

Sabah saat 07.30’da Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazına giriş yapan Pioneering Spirit’in geçişi nedeniyle boğaz, 04:00’dan itibaren gemi trafiğine kapatıldı. Ayrıca dev gemi, Çanakkale önlerine geldiğinde Çanakkale-Kilitbahir ve Çanakkale-Eceabat feribot seferleri de karşılıklı olarak durduruldu. Güvenlik nedeniyle geminin geçişine Kurtarma-4, Kurtarma-9, “Kurtarma-10” römorkörleri ile “Kıyı Emniyeti-2” ile “Kıyı Emniyeti-4” botları eşlik etti.

Hollanda’dan Rusya’ya giden dev kablo döşeme gemisi, 36 deniz mili uzunluğundaki boğaz geçişini 6 saatte tamamlarken, sabah gezmesi için kordonda bulunan Çanakkaleli vatandaşlar gemiyle özçekim yapmayı ihmal etmediler.

Feribotların çalışmadığını bilmeyen vatandaşlar ise feribotların içinde saatlerce iş ve okullarına gitmeyi bekledi.

Sabih Can Durmuş – Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com