İşverenin Dikkatine: Cezası 14 Bin 702 TL

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İŞKUR, işçi ile işveren arasındaki anlaşmazlıkları çözmek adına arabuluculuk yöntemi ile iş mahkemelerinin yükünü azaltıyor. Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlık durumlarında İŞKUR’un görevini gazetemiz ile paylaştı.

İşçiler; sıklıkla yaşadığı ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, aylık ücret, yıllık izin ücreti, fazla çalışma, hafta tatili ücreti resmi tatil ücreti, sigortasızlık, sendikal ve benzeri nedenlerden dolayı bugüne kadar haklarını iş mahkemelerinde arıyordu. Ancak işçilerin yaşadığı bu ve bunlara benzer sıkıntılarda İŞKUR, hem işçiyi hem işvereni kuruma çağırarak şikâyet noktasında işçi ve işveren arasında köprü olma ve şikâyeti çözme noktasında ilk kurum konumunu aldı. Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, Çanakkale’de 2016 yılında 1872 işçinin işverenden sayılı şikâyetlerle kurumlarına başvurduğunu, bu sayının 2017 yılında ise şu ana kadar 388 olduğunu belirtti. Türkiye’de uygulanması planlanan ama henüz yasalaşmayan Arabuluculuk Büroları İş Mahkemelerinin dosya yükünü hafifletecek, işçi ve işverenin kısa sürede sonuca ulaşmasını sağlayacak. Ancak İŞKUR şu anda bu sistemle işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkları çözme yolunda büyük yol almış ve İş Mahkemelerinin 400 bini aşkın iş davası yükünü hafifletmiş görünüyor.

GELMEYEN İŞVERENE YÜKLÜ CEZA

Çanakkale İŞKUR Müdürü Ali Çalışkan konuyla alakalı; “Çanakkale’de işçiler işverenden şikâyetçi olduğu noktada kurumumuza başvuruyor. Biz de hem işçiyi hem işvereni kuruma çağırıp şikâyetlerini ve savunmalarını dinliyoruz. İşçi şikâyeti sonrası savunma yapmak için kuruma gelmeyen işveren ise 14 bin 702 TL para cezası ile cezalandırılıyor. Sonrasında işçinin şikâyeti doğrultusunda kurumumuzda görevli memurlar işçinin çalıştığı işletmeye gidip şikâyetin doğruluğu noktasında araştırmalarda bulunuyor. Eğer işçi haklı görülüyorsa işverene işçinin haklarını sağlaması noktasında uyarıda bulunuyoruz. Zaten çoğu anlaşmazlık bu aşamada çözülüyor. Çözülmeyen anlaşmazlıklarda ise işçi dava yolu ile İş Mahkemelerine başvuruyor. Bu durumda biz elimizdeki davaya ait bilgi ve belgeleri mahkemeye ileterek mahkemelerin de iş yükünü hafifletmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Engin Ören

 


Bu haber 30/05/2017, Salı günü yayınlandı, 128 defa görüntülendi
*