Yarı Açık Zeytin İşleme Tesisi

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ayvacık Belediyesine ait 50 bin metrekare alanın Adalet Bakanlığına teslim edilmesiyle alana zeytin işleme tesisi de olan yarı açık cezaevi inşa edilecek.

Göreve geldiği günden beri Ayvacık’ta gerçekleştirdiği projelerle gündeme gelen ve “Bugüne kadar hiç satmadık hep aldık” diyerek Ayvacık Belediyesi’nin gayrimenkul kazanımlarından bahseden Başkan Şahin bugüne kadar açığa çıkmayan ama 2018 yılının sonuna kadar bitecek olan yarı açık cezaevi aynı zamanda zeytin işleme tesisi olacak olan cezaevi projesini gazetemizle paylaştı.

“Bu tarihten sonra bu proje, katı atık tesisi projesi, şehir estetiği gibi devam eden projeler bitmeden yeni projelere başlamayacağız” diyen Başkan Şahin, bölgede örneği olmayan, hem cezaevi hem de zeytin işleme tesisi olacak olan projeyle alakalı gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Tarımsal girdiler kamusal desteklerle nasıl finanse edilir? Nasıl işleniri düşündük. Ayvacık’a şu anda yarı açık cezaevi yapılıyor. Bu 6-7 yıllık bir proje. Belediye imar planlarına işlendi. Ayvacık Belediyesine ait 50 bin metrekare alan bu proje için Adalet Bakanlığına teslim edildi. Şu anda 240 kişilik bir yarı açık cezaevi projemiz başlamış bulunuyor. Bu cezaevinde mahkûmlar cezalarını çekerken hem maddi kazanımlarını sağlasınlar hem de uğraş olsun diye zeytin işleyecekler. Dünya standartlarında damak tadına uygun yeşil ve siyah zeytin işleyecekler. Zeytinden zarar etme kesinlikle olmaz. Bu projede ihtiyaç olan bireysel insan gücü mahkûmlar tarafından sağlanacak. Bu proje ile zeytinin piyasa değerini de arttırmayı hedefliyoruz. Bu projeden hem bölge insanı, hem mahkûmlar, hem Bakanlığımız hem de Ayvacık karlı çıkacak.2018 yılı bitmeden bu hapishanenin bitirilmesi planlanıyor. Aslında Adalet Bakanlığı zeytin işleme tesisi kuruyor desek daha doğru bir ifade olur. Çünkü burası bir cezaevi olduğu kadar aynı zamanda bir de işletme olacak.”

Engin Ören

 


Bu haber 29/05/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 87 defa görüntülendi
*