Araç Plakalarında Kapsam Değişikliği

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, standartlara uygun olmayan plakaların araç muayenelerinde ağır kusur kapsamına gireceği konusunda Çanakkaleli araç sahiplerini uyardı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü; 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosunu yayımladı. 3 Temmuz itibari ile standartlara uymayan plakalar araç muayenesinde ağır kusurlu sayılacak. Konuyla alakalı gazetemize açıklama yapan Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir şunları söyledi; “Standart olarak kabul edilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların takılı olduğu araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek. Türkiye’de plaka basma yetkisi olan tek kurum Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ve bu Federasyona bağlı Odalardır. Sadece Şoförler ve Otomobilciler Odasının plakalara mühür vurma yetkisi var. Bunlar dışındaki plakalar zaten sahte plaka. Bu sahte plakalar terör de dâhil olmak üzere gasp ve soygun gibi işlerde kullanılabiliyor. 3 Temmuz tarihinden itibaren silik rakamlı veya boyası çıkmış, italik veya bold olarak yazılan, rakam ve harflerin arasında vida olan ve ortasındaki boşluğun köşeli şeklinde olması gibi standarda uygun olmayan şekilde plaka takılı araçlar, muayeneden geçemeyecek.”

“ARAÇ CAMLARINDAKİ FİLMLERE KARŞIYIM”

“Eskiden yasak olan ancak düzenleme ile belli numaralarda serbest hale getirilen araç camlarına uygulanan filmlerin hiç olmaması tarafındayım. Bilhassa koyu siyah film kullanılan araçların içinde kimlerin olduğu güvenlik kameraları tarafından da tespit edilemediğinden güvenlik zafiyeti oluşabilir. Ticari araçlarda zaten cam filminin hiç kullanılmaması gerekiyor. Şu an belli numaralarda cam filmleri serbest ama bu konuda ilgili kurumlar gerekli itirazları yapıyor.”

Engin ÖrenWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com