Gecikmeli de olsa açıldı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de ilki düzenlenen 1. Emlak, İnşaat ve Yapı Malzemeleri Tanıtım Günleri Fuarı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın katılımıyla başladı.

Bu yıl Çanakkale’de ilki düzenlenen ve normal şartlarda 25 Mayıs’ta açılması gereken ancak stantların tamamının kurulamaması sebebiyle açılışı bir gün süreyle ertelenen 1. Emlak, İnşaat ve Yapı Malzemeleri Tanıtım Günleri Fuarı 27 firmanın katılımı ile açıldı. Önceki gün saat 16.00’da yapılan açılışa Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan katıldı. Fuarda ziyaretçilere pilav ve yoğurt ikramı yapıldı. Fuarın düzenlenmesinde büyük emekleri olan Can Ajans sahibi Remzi Can yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi; “İnşaat dünyada ve Türkiye’de 200’den fazla sektörü ilgilendiren çok önemli bir sektör. Ülkemizin büyümesine inşaat sektörünün katkısı yüzde 15 olmuştur. Bu nedenle bu sektör ülkemizde lokomotif sektörlerden biridir. Bu yıl birincisini düzenlediğimiz fuara 27 firmanın katılmış olması bizi onurlandırmıştır.”

“YENİ İMAR ALANLARI AÇILACAK”

Remzi Can’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise; “Dün açılışı yapacaktık ama inşaatçılar her zaman olduğu gibi çabuk toparlanamadılar. O yüzden açılış bugüne kaldı. Çanakkale inşaat ve satış değerleri yüksek bir il. Karacaören taraflarında yeni imar alanları da açıldı. 1/100000’lik planımız var. Bu planı deldirmememiz gerekiyor. Tarım alanıyla, ormanlarıyla, konut alanlarıyla bu plana sahip çıkmamız lazım. 2019 seçimlerinde bütün şehir olduğumuzu düşündüğümüzde tüm il sınırları içerisindeki yerleşim alanlarını değerlendirmekte yarar var diye düşünüyorum. Yabancıya konut satışı konusunda gerekli izni alamadık. Başka illerde yapılıyor ama Çanakkale’ye izin verilmiyor. Türk olmayana arsa ve tarla satılmasın ama konut satışında problem olmaz. Mimari estetiğe dikkat ederek bina inşa etmeliyiz. Yenilenebilir enerji konusunda artık bu tarihten sonra yapılan binaların çatılarına güneş enerjisi panelleri konulabilecek şekliyle inşa edilmesini isteyeceğiz. Bu konuyu Belediye Meclisinde gündeme getirip uygulamaya geçmek istiyoruz. Yeni yapılan binalarda o binanın elektrik ihtiyacını karşılayacak güneş panelleri olacak şekilde bir yönetmelik ortaya koymaya çalışacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Can Ajans sahibi Remzi Can tarafından 1. Emlak, İnşaat ve Yapı Malzemeleri Tanıtım Günleri Fuarı için kurdele kesimi töreni düzenlendi. Kurdele kesiminin ardından Başkan Gökhan, tüm stantları tek tek ziyaret etti.

Engin Ören

 

 


Bu haber 28/05/2017, Pazar günü yayınlandı, 56 defa görüntülendi
*