ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Bu hafta açıklanan Mayıs ayı güven endeksleri ekonomik gidişata dair olumlu işaretler verdi;

o TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Güven Endeksi bir önceki aya göre %2,1 artarak 72,6 değerini aldı. Genel ekonomik durum ve hanenin maddi durum beklentilerindeki artış bu duruma etkili oldu. o TÜİK’in yayınladığı sektörel güven endeksleri önceki aya göre; “hizmet sektörü güven endeksi” %2,1 oranında artarak 102’ye, “perakende ticaret sektörü güven endeksi” %1,1 oranında artarak 102,8’e ve “inşaat sektörü güven endeksi” %0,8 oranında artarak 86,3 değerine yükseldi. o TCMB’nin açıkladığı verilere göre, mevsim etkilerinden arındırılmış Reel Sektör Güven Endeksi önceki aya göre, 1,5 puan azalarak 104,8’e geriledi. Bu durumda üretim hacmi ve ihracat sipariş beklentilerinin azalması etkili oldu. İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ise önceki aya göre 0,1 puan artarak 78,9’a yükseldi.

Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi de %2,6 oranında artarak 89,5 değerine yükseldi.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • FED’in 2-3 Mayıs tarihlerinde yaptığı toplantının bu hafta açıklanacak tutanakları doğrultusunda, ekonomistler bankanın Haziran ayında faiz artırımına gideceği beklentisinde.
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD’nin korumacı ticaret politikalarının uygulamaya konulması durumunda dünya genelinde büyük ekonomilerin olumsuz etkileneceği uyarısında bulundu.
  • Almanya ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde 2016 yılının son çeyreğine göre %0,6 oranında arttı. Bunun yanı sıra ülkede IFO İş Dünyası Güven Endeksi Mayıs ayında 114,6 değerini alarak 1991 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
  • Euro Bölgesi PMI endeksinin Mayıs ayında 56,8’e yükseldiğini açıklayan IHS Markit, Euro Bölgesi’nde ekonominin para politikalarında sıkılaştırmaya izin verecek tempoda büyüdüğünü belirtti.
  • Yunanistan’ın kurtarma programı kapsamında alacağı yeni kredi dilimi için kreditörler ile anlaşma sağlanamadı. Ülkenin 86 milyar Euro’luk kredi kurtarma programı kapsamında Temmuz ayında 7 milyar Euro’yu geri ödemesi gerekiyor.
  • Japonya ekonomisi yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe göre %0,5 ve önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,2 büyüyerek beklentilerin üstünde gerçekleşti.


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com