‘Ona Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var’

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

‘Ona Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var’

Kale Grubu’nun kurucusu ve Onursal Başkanı merhum Dr. (h.c.) Hacı İbrahim Bodur, vefatının birinci yılında düzenlenen törenle anıldı.

Kale Grubu Başkanı ve Hacı İbrahim Bodur’un kızı Zeynep Bodur Okyay, “İbrahim Bey bu ülke için gerçek bir kalkınma modeliydi. Bugün onun azmine ve inancına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” dedi. Geçtiğimiz yıl 88 yaşında hayata gözlerini yuman Kale Grubu kurucusu ve Onursal Başkanı merhum Dr. (h.c.) Hacı İbrahim Bodur’un vefatının birinci yılında anmak için Haliç Kongre Merkezi’nde tören düzenlendi. Gecede kısa bir konuşma yapan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, Türkiye’nin bugünlere gelmesinde Çanakkale Ruhu ile durmadan çalışıp didinen altın bir neslin çok önemli payı olduğunu belirtti. Bodur Okyay, “Babam da o altın neslin önemli temsilcilerinden biriydi. Tek başına bir kalkınma modeliydi. Bugün büyük ideallerin peşindeyiz ve bu yolda o altın neslin azmine ve inancına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay duygu dolu konuşmasına; “Türk sanayisinin öncülerinin düşünce ve duygu dünyasını anlamak için, onların doğduğu dönemin koşullarına bakmamız gerekir. Babamın doğduğu yıllarda, bu aziz toprakların her köşesinde Çanakkale Ruhu hüküm sürüyordu. Türk milleti Çanakkale’de imkânsız denileni başarmıştı. Babam da bu ruhla büyüdü, bu ruhla sanayiciliğe başladı ve iş hayatı boyunca bu ruhla hareket etti. Önce ‘insan’, önce ‘sosyal doku’ diyerek, kimseyi toprağından koparmadan, sanayi mayasını Anadolu’da tutturarak Kale Grubu’nun temellerini attı. Aynı ruhla Çanakkale’den çıktı, zorluklara aldırış etmeden Türkiye’nin dört bir yanına yatırım yaptı. Bu topraklarda inanç, azim, sabır, güven ve dua ile başlayan bir başarı hikâyesi yazdı. Ancak, ufku Türkiye ile sınırlı değildi, bir dünya insanıydı, ama Anadolu’dan aldığı değerleri tüm hayatının rehberi yapmaktan bir an bile şaşmadı. ‘Sizi siz yapan öz değerlerinize sahip çıkın. Çünkü onlar sizi bir ağacın kökleri gibi ayakta tutacaktır’ derdi. Hepimiz ondan çok şey öğrendik” diyerek devam etti.

Dr. (h.c.) Hacı İbrahim Bodur’un Ailesi, Kale çalışanları, iş ortakları, dostları ve çok sayıda davetlinin katılım gösterdiği anma gecesi Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. İbrahim Bodur için okunan duaların ardından hep birlikte yenen akşam yemeği ile gece sonlandı.

TÜRKİYE’NİN SANAYİLEŞMESİNE ADANMIŞ BİR HAYAT

Türkiye’nin sanayileşmesine adanmış bir hayat yaşayan İbrahim Bodur, 1957 yılında Çanakkale’nin Çan ilçesinde Çanakkale Seramik’i kurarak, Türkiye’de özel sektör eliyle sanayinin Anadolu’ya yayılmasının öncülerinden biri oldu. Seramikle topraktan başladığı yolculuğu savunma ve havacılıkla gökyüzüne taşıyan Bodur, Çanakkale’den Erzurum’a, Mardin’den İzmir’e, İstanbul’dan İtalya’ya uzanan onlarca fabrikaya, bugün her biri kendi alanında lider 17 şirkete ve 5 bini aşkın çalışana sahip olan Kale Grubu’nu kurdu.  On binlerce öğrenci okutan ve binlerce işsize meslek edindiren bir vakfın, TÜSİAD’dan İSO’ya kadar bugün ülkenin en önemli STK’ları arasında yer alan çok sayıda kurumun kuruculuğu ve başkanlığı gibi birkaç ömre sığabilecek başarılara imza attı. Çekoslovakya ve İtalya’dan devlet nişanı sahibi olan İbrahim Bodur, 1997 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyasına ve 2006 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülüne layık görülmüştü. Kale Grubu’ndaki Başkanlık görevini 2007 yılında kızı Zeynep Bodur Okyay’a bırakan İbrahim Bodur, ömrünün son döneminde grubun onursal başkanı olarak çalışmalarını sürdürmüştü.

Haber Merkezi

 

 

 

 


Bu haber 24/05/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 56 defa görüntülendi
*