“Biz Kardeşiz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eğitim projesi çerçevesinde Çanakkale’den Bosna Hersek’e giden 31 öğrenci, Boşnak akranlarıyla birlikte tarihi yerleri ziyaret ederek tarihe tanıklık etti. 4 gün süren gezide, iki ülke gençleri kaynaşarak tarihten beri süregelen kardeşliği devam ettirdi.

Çanakkale’nin deniz ulaşım şirketi GESTAŞ’ın “Çanakkale’nin gençleri, GESTAŞ ile Dünyaya açılıyor” projesi kapsamında Bosna Hersek’e kültür ziyaretinde bulunan Çanakkale’nin 31 başarılı genci, eşsiz bir deneyim yaşadı. Geçtiğimiz Pazar gecesi GESTAŞ Çanakkale İskelesi’nden yola çıkan öğrenciler, 22 Mayıs Pazartesi sabahı Bosna Hersek’e ulaşırken ilk ziyaretlerini Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna şubesine yaptı.

GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan’ın yer aldığı kafile, buradaki ziyarette hem enstitü hem de Bosna Hersek hakkında bilgiler edindi.

Çanakkaleli gençlerin, Bosna Hersekli gençlerle tanışma fırsatı da bulduğu gezinin ilk gününde Bosna Hersek Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Alija İzetbegovic’in kabrinin de bulunduğu Kovaci Şehitliği, Ramazan aylarında top atışı geleneğinin sürdüğü Zuta Tabija (Sarı Tabya) gezildi; Saraybosna şehir manzarasının keyfi yaşandı. İlk gün 16. Yüzyılda kurulmuş tarihi Başçarşı, 1753’te Osmanlı mimarisiyle yapılmış Seblij, 1532’de Mimar Sinan tarafından yaptırılan Gazi Hüsrev Bey Camii ve kabri, 16. Yüzyıl eseri olan Morica Han, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasına sebep olan suikastin yapıldığı Lain Köprüsü, İnat Evi, At Meydanı Parkı, Bosna’nın fethinden sonra Saraybosna’da yapılan ilk cami Careva (Hünkar) Camii gibi tarihi yerler ziyaret edildi.

Çanakkaleli gençler, Sarajevo’da Boşnak okullara da ziyaretlerde bulundu. İki kardeş ülke gençleri, birlikte Türkçe dersine katıldı; burada keyifli sohbetler gerçekleştirildi. İki kardeş ülke gençleri, yaptıkları temsili bilek güreşi maçlarıyla keyifli anlar yaşadı. Kazanan dostluk oldu.

GENÇLER TARİHE TANIKLIK ETTİ

“Çanakkale’nin gençleri GESTAŞ ile Dünyaya Açılıyor” projesiyle Çanakkaleli gençleri Bosna Hersek’e götüren GESTAŞ Deniz Ulaşım Genel Müdürü Volkan Uslu, bizzat yer aldıkları Bosna Hersek gezisinde hem kendilerinin hem de gençlerin müthiş deneyimler kazandıklarını söyledi. Türkiye ve Bosna Hersek’in kardeş ülke olduğunu belirten, iki ülke arasındaki tarihi bağlara dikkat çeken Uslu, “Bizler de GESTAŞ olarak böyle önemli bir birlikteliğe sahip iki ülkenin gençlerini buluşturmayı, kendi gençlerimizin milli şuurunu pekiştirmeyi, tarihi bağlarını güçlendirmeyi amaç edindik. Tarihini bilen ve buna sahip çıkan bir gençlik yetiştirmek hepimizin görevidir. 31 başarılı öğrencimize, Osmanlı kültürünü ve tarihini hissettirme, milli bilinci aşılama şansını verdik. Bosna Hersek, biz Türkler için buradan ayrıldığımızda bir kez daha gelmenin özlemini duyacağımız bir ülke. Ben, burada bulunduğum her an bunu hissettim. Gençlerimizin gözlerinde de bu hissiyatı gördüm. GESTAŞ olarak Çanakkaleli gençlerin vizyonunu genişletecek böyle bir organizasyona imza atmaktan son derece memnunuz. Onların ve ailelerinin memnuniyetini görünce daha da mutlu olduk” ifadelerini kullandı.

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan da yaptığı açıklamada Çanakkale’nin başarılı öğrencilerinin, Bosna Hersek gezisinde kazandıkları deneyimleri, öğrendiklerini Türkiye’deki arkadaşlarına da aktaracaklarına; böylece iki ülke arasındaki kardeşlik bağının daha fazla kitlelere ulaşacağına inandıklarını dile getirdi.

Haber Merkezi


Bu haber 23/05/2017, Salı günü yayınlandı, 182 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com