Kütüphane Tamam Sosyal Tesisin Zamanı Var

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kütüphane Tamam Sosyal Tesisin Zamanı Var

İhalesi yaklaşık olarak bir ay önce yapılan ve İstanbul merkezli İşbitir İnşaat tarafından alınan Çanakkale Halk Kütüphanesi ve Çanakkale Tiyatro Salonu binalarının yıkımına başlandı. 

Yaklaşık olarak bir önce ihalesi yapılan ve İstanbul merkezli İşbitir İnşaat tarafından yıkılacak olan Çanakkale Halk Kütüphanesi ve Çanakkale Tiyatro Salonu binalarının yıkım çalışmalarına 18 Mayıs Perşembe gün başlandı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ve sonrasında Pazar gün tatil olmasından dolayı yıkım çalışmalarında iki gün kaybedildi. Yıkıma Çanakkale Halk Kütüphanesine bitişik Tiyatro Salonundan başlandı. Binanın yıkımı esnasında Ordu Sokağın binaya yakın olan bölümü güvenlik tedbirleri gereği yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Yıkım sırasında ortaya toz çıkmaması için binaya sürekli su müdahalesi yapıldı. İstanbul merkezli hafriyat ve yıkım firması olan İşbitir İnşaat firması sahibi Volkan İşbitir, yıkım ile alakalı gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Bina yaklaşık olarak 30 yaşında. Ama bu binayı bu güne kadar ayakta tutan inşaatı esnasında demir oranının yüksek tutulması olmuş. Deniz kumuyla yapıldığı için çok sağlıklı bir bina değildi. Zaten raporlarda yüzde 80 depreme dayanıksız bir bina olduğu belirtilmiş. Bizim yıkım işlemimiz ve ardından hafriyatın kaldırılması 20 günden fazla sürecek. Yıkımın ikinci aşamasında Halk Kütüphanesi tarafı yıkılacak. Bu yıkım esnasında binaya çok yakın mesafede bulunan esnafların ve dükkanların olmasından dolayı bu bina yıkımı biraz daha uzun sürebilir.”

Çanakkaleli emeklilerin müdavimi olduğu Türkan Saylan Sosyal Tesisleri yıkım ihalesi henüz yapılmadığı için Halk Kütüphanesi ve Tiyatro Salonu ile birlikte yıkımının yapılmayacağı öğrenildi. Engin Ören


Bu haber 22/05/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 60 defa görüntülendi
*