CEHALETİN BU KADARI!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hani, tın tın derler ya. Aynen öyle. Gençlerin çoğu, bu durumda… Yani, tın tın. Türkiye’nin gelmişinden, geçmişinden bi-haberler. Daha önceleri de yazdık. ATV deki, “Kim Milyoner olmak ister” adlı yarışma programında, Türkiye birincisi, ODTÜ, İTÜ mezunları gençler, genel kültür sorularına gelince, apışıp kalıyorlar. Geçen günkü programda yine pot üstüne pot kırdılar. Boya kutusundan çıkmış, süslenmiş, bezenmiş, en mini eteğini giymiş kızımız, ayak ayak üstüne atıp, başladı hava yapmaya… Ne yazık ki havası çabuk söndü. Soru şuydu: Ahmet Tarık Tekçe, Hüseyin Baradan, Vahi Öz hangi sanat dalında şöhret olmuşlardır. Cevaplar içinde, Oyunculuk da var. Doğrusu da budur. Ama bizim kızımız, “Hiç duymadım” diyerek, Ressam demez mi? Kırk yıllık Vahi Öz ağabeyimiz. Ahmet Tarık Tekçe’miz oldu ressam. Sonra çıkan bir Bilgin genç yarışmacıya sorulan soru şuydu; “Tuna Nehri Akmam diyor” marşı çalındı. Tuna Nehri nerede diye soruldu. Hiç duymadım diye cevap verdi. Bu eleman Türkiye ve okul birincisiymiş? Soru seyircilere soruldu. Doğru cevap alındı. Bitti mi? Bitmedi. Sonraki soruya sıra geldi. “Karamanın diye başlayıp sonra çıkar oyunu” diye biten deyimde, bahsi geçen hayvan hangisidir? Bizim İnek Şaban, “Bunu da duymadım” demez mi? Pes doğrusu. Telefondaki arkadaşına sordu. O da bildi. Bu kadar cehalet fazla değil mi? Bunlar, şu anda dünyadaki meşhur ses sanatçılarını, Türkiye’deki popçuları, dizideki oyuncuları, evlenme programlarındaki kadınları, bir çırpıda sayarlar. Ancak Gazi Osman Paşa için derlenen Gençlik Marşını bilmezler. Ne yazık ki, öz değerlerimizden gittikçe uzaklaşıyoruz. Üstelik, Milli Görüşlü bir iktidarımız var.

                        AZICIK GÜLMECE

Papağanın biri, tavuklara taciz ederken, sahibi tarafından yakalanmış. “Yaptıklarından utanmıyor musun?” diyen sahibi, ceza olarak kafasındaki tüyleri tek tek yolup, papağanı kel etmiş.
Papağan sahibinin sosyetede hatırlı bir yeri varmış, evinde eğlenceli bir toplantı düzenlemiş, sosyeteye hava atmak için de papağanını iki kapı arasına koyduğu bir tüneğe dikmiş ve şu talimatı vermiş: – Uzun saçlılar gelirse “Bayanlar sağ kapıdan!” dersin, kısa saçlılar gelirse “Baylar sol kapıdan!” dersin. Akşam olunca, davetliler gelmeye başlamış. Papağan da uzun saçlıları görünce, kibarca şöyle diyormuş: – Bayanlar sağ kapıdan!.. Kısa saçlıları görünce de yol gösteriyormuş: – Baylar sol kapıdan!.. Papağan kibarlığı ile davetlileri kendine hayran ediyormuş. Bir süre sonra davete kel kafalı bir beyefendi gelmiş. Papağan da ne yapacağını şaşırmış “Ulan bu da benim gibi tavuklara taciz ederken yakalandı herhalde!” diye düşünmüş ve uzaktaki sahibine bağırmak zorunda kalmış: – Patrooonnn!.. Tavukçular hangi kapıdan? Sağlıcakla kalınız.

 


Bu haber 22/05/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 79 defa görüntülendi
*