Uçan Süpürge Tutuklu Kadınlara İthaf Edildi

4 sene önce Güncel Kadın
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Uçan Süpürge Tutuklu Kadınlara İthaf Edildi


Uçan Süpürge Uluslarası Kadın Filmleri Festivali, Çanakkale Kadın Dayanışma Platformu ile iş birliği içerisinde Halk Bahçesi’nde gerçekleştirildi. İlk günün konukları ise Vildan Atasever ve Tülay Ünal oldu.

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Çanakkale Kadın Dayanışması iş birliğiyle Halk Bahçesi’nde 20 Mayıs günü 17.30’da açılışını yaptı. Açılış öncesinde saat 15.00’de Erkan Yavuz Sanat Atölyesi’nde Ahu Öztürk’ün filmi Toz Bezi açılış filmi olarak gösterildi. Dina konseriyle başlayan açılış ve tören Vildan Atasever ve Tülay Günal’ın söyleşileriyle devam etti. Söyleşinin moderatörlüğünü ise Tuğba Elmacı üstlendi.
Çanakkale Kadın Dayanışması yaptığı açıklamada, Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali’ni Çanakkale’ye taşımak adına çaba sarf ettiklerini belirtti. Çanakkale Kadın Dayanışması adına konuşma yapan Güleda Erensoy konuşmasında şu sözlere yer vererek festivalin arkadaşlarına ithaf edilme hikayesini dile getirdi: “Festivalimiz aslında buruk başladı. Çanakkale Kadın Dayanışması içinde bulunan arkadaşlarımızdan 7’sinin bir kısmı gözaltında tutulurken bir kısmı tutuklu olarak yargılanıyor. Bu duruma önce şaşırsak da Türkiye genelini düşündüğümüzde bu olayın şaşkınlık yaratacak boyutta olmadığını düşündük. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın mahkeme karşısına çıkarılmalarını bekliyoruz. Biz bu süreçteyken bu arkadaşlarımızdan Zekiye’nin annesinin kaybını yaşadık. Ve festival birimine festivali artık üstlenemeyeceğimizi açıkladık. Festival merkezi  de bu festivali arkadaşlarımıza ithaf edebileceğimizi söyledi. Bu festivalin anlamı bizim için bu arkadaşlarımızı anarak kamuoyuna duyurmamız. KHK’lara da değinerek Nuriye Gülmen ve Semih Akça’yı da anmak istiyoruz.”
Tülay Ünal, Dina’nın müzik ziyafetinin ardından teklifi kırmayarak söyleşi öncesi “Kız Çocuğu” adlı şarkıyı seslendirdi. Belediye Başkanı Özel Kalem Müdürü Selin Albay tarafından Tülay Ünal’a, Çanakkale Kadın Dayanışma ekibinden Ayşenur Sandıkçıoğlu tarafından Vildan Atasever’e plaket ve seramikleri takdim edildi.
Tülay Ünal “Toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin yaygınlaşması ve Türkiye’de demokrasinin gelişmesi için verdiğiniz mücadelenin farkındayız ve size minnettarız.” diyerek teşekkür etti.

Vildan Atasever ise kadınları birlik olmaya davet ederek şu sözleri söyledi: “Öncelikle bu anlamlı organizasyon için Çanakkale’ye teşekkür ediyorum. Ben büyürken feminizmin erkeklerin egemenliğine karşı bir savaş olduğunu düşünürdüm ama büyüdükçe feminizmin kadının kadını anlaması, sevmesi, destek olması, yanında olması olduğunu anladım. Birlik olduğumuz, okyanus olduğumuz günler diliyorum.”
Plaketlerin verilmesinin ardından Tuğba Elmacı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Türk sinemasında kadının yeri konuşulurken aynı zamanda oyuncular yöneltilen soruları cevapladı.
Yıldız Sağlam – Dilek Akşen

 


Bu haber 21/05/2017, Pazar günü yayınlandı, 68 defa görüntülendi
*