Baharın Gelişi Çiçekçileri Sevindirdi

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Baharın Gelişi Çiçekçileri Sevindirdi

Bahar aylarının gelmesiyle düğün sezonundan bahsedilmeye başlandı. Açılan düğün sezonu çiçekçilerin işlerini yoğunlaştırarak yüzlerini güldürdü. Ancak çiçekçilerin bazıları birkaç ay önce yükselmeye başlayan doların etkilerinin hala sürdüğünü belirtti. Bazı işletme sahipleri yüksek fiyat uygulamasıyla sezonu açarken bazıları ise müşteriye yansıtmayarak kendisi mağdur olmuş durumda… Ramazanın ardından işlerinin daha da hareketlenmesini bekleyen çiçekçiler ise olumsuzluklara rağmen umutlu.

Meriç Tanyel; İşlerimizde artış ve yoğunluk yaşamaya başladık. Düğün sezonu başladığı için işler arttı. İşlerde bir hareketlilik var. Aldığımız çiçekler arttı. Mevsim de değiştiği için ürünlerimiz çeşitlendi, farklı çiçekler de getirmeye başladık. Sezon açıldığı için artık çelenk getirmeye başladık.

Gönül Sert; Düğün sezonunda tabii ki biraz fiyatlarda artış var. Her yıl istekler de değişiyor. Talebe göre fiyat tabii ki değişiyor. Sezon hazırlığı içerisinde ürün çeşitlendirmeye başladık. İki üç ay öncesindeki dolar artışından biz çok etkilendik. Girdi fiyatlarımız doların yükselmesi dolayısıyla arttı. Buna bağlı olarak bu durum fiyatlarımıza da yansıdı. Bu yıl düğün sezonuna önceki yıllara göre yüksek fiyatla girdik diyebiliriz. %30 civarında bir artıştan bahsedebiliriz. Şu an için satışlarımızda bir hareketlenme var, ramazan ayında bir durulma yaşayacağımızı düşünüyoruz.
Seyfi Eğilmezbaş; Sezonun açılmasıyla çiçeklerimiz yavaş yavaş çeşitlenmeye başladı. Doların yükselmesi bu yıl özellikle ithal çiçekleri etkiledi. Dolara bağlı olarak bu çiçeklerin fiyatlarında bir artış var. Biz şu an için geçen yılki fiyatlarımızda bir değişme gerçekleştirmedik. Sezonu yavaş yavaş açıyoruz bir hareketlenme var. Bu durum her yıl olduğu gibi ramazanda biraz durgunlukla devam eder sonrasında ise yine sezon verimliliğini sürdürecektir.
Burak Ünal; Nisanın sonlarında başlayan hareketliliğin mayıs ayından itibaren daha çok artmasını bekliyoruz. Düğün sezonunun açılması ve bahar ayları dolayısıyla çiçekler çeşitlendi yavaş yavaş açılıyoruz. Fakat fiyatlar yüksek. Çiçeklerin çoğu Hollanda’dan geldiği için dolar üzerinden alıyoruz. Yükselen doların etkileri hala devam ediyor. Mümkün olduğunca bu artışı müşterilerimize yansıtmamaya çalışıyoruz. Bu da bizim kar oranlarımıza yansıyor aynı fiyata sattığımız ürünü artık daha pahalıya alıyoruz. Müşterimizi mağdur etmemek adına biz mağdur oluyoruz.
Kader Taylan; Düğün hareketliliği başladı. Fakat bu yıl kar oranlarımızda biraz düşüş var. Doların yükseliş etkileri hala sürüyor. Bu sene daha pahalıya aldığımız çiçekleri müşteriye aynı fiyattan veriyoruz. Yükselen fiyatı satışlara eklediğimizde ise müşteriye pahalı geliyor. Biz de şu an için aradaki farkı yansıtmıyoruz. Böyle olunca da kar oranımız düşüyor. Fakat genel olarak bakıldığında geçtiğimiz aylara oranla birkaç haftadır yoğunluk yaşıyoruz.

Yıldız Sağlam

 


Bu haber 21/05/2017, Pazar günü yayınlandı, 62 defa görüntülendi
*