ÇSATT Ecdadının İzinde

ÇSATT Ecdadının İzinde

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin en aktif topluluklarından olan Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu (ÇSATT), 18 Mayıs’ı 19 Mayıs’a bağlayan gece 2.Tümen’i anmak için “19 Mayıs Gece Yürüyüşü” etkinliğini düzenledi.

19 Mayıs 1915 yılında gerçekleştirilen Türk taarruzunda görev yapan ve mevcudiyetinin büyük çoğunluğunu İstanbul’daki liseli ve üniversiteli öğrencilerin oluşturduğu 2. Tümen bu taarruzda 3000’den fazla şehit vermişti. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Biz orada bir Darülfünun gömdük” sözüyle tarif ettiği taarruzun yıl dönümünde ÇSATT, geleneksel olarak bu senede taarruzun başlangıç saati olan 03.30’da, 2.Tümen’in bulunduğu Kırmızısırt’ta şiirler ve dualar ile şehitlerimizi andı.

ŞİİR VE CANLANDIRMALARLA KOŞULLAR YAŞATILDI

2.Tümen askerlerini canlandıran ÇSATT kafilesi etkinliğe 22.00’da Eceabat’tan yürüyüş ile başladı. Eceabat-Kabatepe-Kırmızısırt-57.Alay Şehitliği güzergâhında yapılan yürüyüş esnasında kafileye anlatımlar, şiirler ve canlandırmalar ile o günün koşulları yaşatıldı. 03.30’da Kırmızısırt’taki anmadan sonra kafile 57.Alay Şehitliğine yürüdü ve orada yapılan canlandırma ile etkinlik son buldu. Topluluk Akademik Danışmanı Niyazi Sezen ve Topluluk Başkanı Bekir Gürlek bu özel ve anlamlı etkinliğe katılımları sebebiyle üyelere teşekkür ettiler.

ÇSATT 25 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştireceği Gala Gecesi etkinliği ile seneye veda edecek. Etkinlikler hakkında daha detaylı bilgi için “csatt2003” adresinden sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com