“Ben Bir Sokak Köpeğiyim”

4 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“Ben Bir Sokak Köpeğiyim”

“Ben Bir Sokak Köpeğiyim” sloganıyla Türkiye’yi dolaşarak çocukları hayvanlarla ilgili bilgilendiren aynı zamanda sokak hayvanlarından biri gibi yaşayarak onlarla empati kurmaya çalışan Semih İğdigül, geçtiğimiz günlerde Çanakkale’deydi. İğdigül, yola çıkış hikayesini gazetemizle paylaştı.

Mersin-Erdemli’de oturan Semih İğdigül, ‘Hayvan katliamlarına dur’ demek için Türkiye turuna çıkarak hayvanlar için ulaşabildiği her yere ulaşarak çocukları bilgilendiriyor. Bir sokak köpeği gibi yaşadığını ifade eden İğdügül, çıktığı yolda yaptığı bilgilendirmelerin yanı sıra sokak hayvanlarıyla empati kurmaya çalışıyor.
İğdigül, yola nasıl çıktığını şu sözlerle ifade ediyor: “Canlarımızı korumak adına bu yola çıktım.Yola çıkış hikayem 7-8 yıl öncesine dayanıyor. Benim köpeklerimi, canlarımı şikayet eden biriyle mahkemelik olmam sayesinde ben bu yola çıktım. Sonrasında uzlaşmayı da sağladık aramızda fakat böyle bir şeye sebebiyet verdiği için ben teşekkür ediyorum. Sade bir vatandaş olarak sadece dışarıdaki hayvanlara yemek, su verirken bu olaydan sonra dedim ki; Türkiye’deki bütün canların hakkının olduğunu anlatmalıyım. Bunun ardından bütün Türkiye’yi gezmeye karar verdim.”
Türkiye’nin birçok noktasında bulunduğunu belirten İğdigül, ‘Bir Kap Su Bir Kap Yemek’ projesinin de kendisine ait olduğunu ifade etti. Bir dönem motorla aynı faaliyeti sürdüren İğdügül, sonrasında küçük bir arabayla aynı şeyi yapmaya başlamış. İğdigül; hayvan severlerin birlik olamadığını ifade ederek, daha önce bağlı olduğu dernekten bağımsız çalışmaya başladığını söyledi.
“BARINAKLAR BİRER ÖLÜM KAMPI”

Bakü’ye kadar gittiğini söyleyen İğdigül, barınaklar hakkında ise şu sözleri söyledi: “Gezdiğim her yerde barınakların gerçek yüzünü gördüm. Barınaklar hayvanlar için birer ölüm kampı. Ben sokak hayvanlarıyla empati kurabilmek için sokaklarda, parklarda ve barınaklarda yattım. Çok fazla aç kaldım. Bazen lokantaların önünde uyuyakaldım. Sonrasında dükkan sahibinin verdiği yemeğin ücretini ödediğimde şaşkınlıkla karşılandım. Ancak bu müthiş bir farkındalık yaratıyor. Onlara şunu söylüyorum. Ben konuşabildiğim için söylüyorum fakat hayvanlar bunu yapamıyor. Bu farkındalık çok yol alındığını çok şeyin değiştiğini gözlerimle gördüm.”

MERHAMET ÇOCUKLUKTAN BAŞLAR
Hayvan sevgisinin de her şey gibi küçük yaşta başlaması gerektiğini düşünen İğdigül; “Aynı zamanda dizi ve sinema oyuncusu olduğum için bu yeteneğimi kullanarak bu sevgiyi çocuklara aşılarsam daha başarılı olacağımı düşündüğüm için artık eğitimler veriyorum. Türkiye’yi karış karış dolaşarak çocuklara ulaşıp onlara merhamet duygusunu götürüyorum. Geri dönüşleri ise çok anlamlı. Duygulanıp ağlayan çocuklar bile oluyor. Bu durum onlara ulaşabildiğimi gösterdiği için beni sevindiriyor. Etkinliklerde çocuklarla birlikte kedi, köpek olarak empati kuruyoruz. ” diyerek etkinliklerinin amacını açıklamış oluyor.
İğdigül, başladığında gittiği yerlerde bürokratik zorluk çektiğini belirterek artık Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş tarafından gördüğü destekle yoluna devam ettiğini söyleyerek, teşekkür etti: “Bu yaptığımın geri dönüşü ise çok güzel. Ulaştığım insanlardan telefon ve mesajlar alıyorum. Kedi, köpek hatta karıncadan bile korkan insanlar iyi ki geldin diyorlar. Bu beni çok mutlu ediyor.” Yıldız Sağlam


Çanakkale semih-iğdigül sokak-köpeği Bu haber 19/05/2017, Cuma günü yayınlandı, 104 defa görüntülendi
*