BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

4 sene önce Engin Ören Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Yarın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı… Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe  armağanı bu bayram.

19 Mayıs etkinliklerle, sunumu ile ne kadar amacına uygun gerçekleştirildiği tartışmaları bir yana Çanakkale’de büyük bir kesimin gençlik bayramını sadece  Perşembe akşamından başlayıp Pazartesi günü noktalanan bir tatil olarak değerlendirdiği  görülüyor. Bayram içinde bir başka bayram yaşanıyor. Tatili mi kutluyoruz, 19 Mayıs’ı mı belli değil.

Araştırıldı ve Raporu Yazıldı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR) teşvik ve istihdam seferberliğine karşın işsizlik artışının hız kesmediğini ve sanayi istihdamında gerileme yaşandığını açıkladı.  DİSK-AR’ın değerlendirmesinde TÜİK tarafından açıklanan resmi işsizlik oranının işsizliğin bütün boyutlarıyla anlaşılması için yeterli olmadığı vurgulanarak bu işsizlik oranının tarım ve tarım dışı, cinsiyet ve yaş farkı gözetilmeksizin ortalama işsizliği yansıttığı, oysa işsizliğin kentsel alanlarda, gençlerde ve kadınlarda daha yüksek seyrettiği kaydediliyor. DİSK-AR işsizlik değerlendirmesinde, doğru işsizlik oranları hesaplamasının açıklamasından sonra Şubat 2017 döneminde bütün işsizlik türlerinde artışın devam ettiğine dikkat çekiliyor. Buna göre, işsizlik türleri yüzde 12.6 ile yüzde 30.7 arasında büyük değişiklikler gösteriyor. Şubatta kadın işsizliği yüzde 14.8’e yükselirken, genç işsizliği yüzde 23.3 olarak görünüyor. Tarım dışı işsizlik oranları genel işsizlik oranlarına göre çok daha yüksek seyrediyor. Tarım dışı işsizlik yüzde 14.8 olurken, tarım dışı kadın işsizliği yüzde 18.9’a, tarım dışı genç işsizliği ise yüzde 25.9’a yükselmesi dikkat çekiyor. Tarım dışı genç kadın işsizliği yüzde 30.7’ye ulaşıyor. İşsizlik oranları son bir yıl içinde artmaya devam ederken en yüksek artış tarım dışı genç ve tarım dışı genç kadın işsizliğinde yaşanması dikkat çekiyor.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nız kutlu olsun… Tatiliniz de hayırlı olsun…


Çanakkale engin-ören köşe yazısı Bu haber 17/05/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 96 defa görüntülendi
*