Gitti Referandum Geldi Ramazan

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gitti Referandum Geldi Ramazan

Darbe girişimi, referandum derken ekonomik olarak zor günler geçiren Çarşı esnafı, son durumunu gazetemize anlattı. Her hafta sonu yerli turist akınına uğrayan Çanakkale’de esnafının durumu buna rağmen ekonomik olarak günden güne kötüye gidiyor.

Her yıl daha da kötüye gittiğini belirten esnaf, 18 Mart ile başlayan tur sezonunun ekonomik etkisinin bu yıl, hiç olmadığı kadar düşük olduğunu söyledi. Ramazanın gelişiyle huzur bulması beklenen esnafı, her şeye gelecek zamlar da endişelendiriyor. Çarşı esnaf; “Darbe, referandum derken işler çok durdu. Tam bir hareketlilik oldu diyorduk, Ramazan ayı geliyor. Yine durgunlaşacak” diye konuştu.

Çarşı esnası yaz aylarının yaklaşması ve başlayan tur sezonunu gazetemize değerlendirdi. İşlerin her sene gittikçe daha fazla düştüğünü vurgulayan esnaf, sezonun erken başlamasına rağmen satışın olmadığını söyledi. Darbe ve referandum gibi süreçlerin işleri sıfır noktasına getirdiğini ifade eden esnaf, ekonomik ve siyasi gelişmelerin işleri iyice zorlaştırdığını söyledi. Esnaf; “Referandum bitti önümüz ise Ramazan” dedi.

Zeynep Murtezaoğlu; “İşler zayıf, geçen seneye oranla çok kötü. Geçen sene bugüne göre şu anda burasının ana baba günü olması lazım. Çarşıda sadece esnaflar ve çalışanlar var. Sebebini tam olarak bilmiyorum ama ekonomik olduğunu, son dönemdeki siyasi gelişmeler olduğunu düşünüyoruz. Hepsinin etkisi var. Gidişatta her yıl daha da kötüye gidiyor. Gelecek yıl bu seneden daha iyi olacağını sanmıyorum.”

“TUR İLE GELENLER ŞEHİTLİKTEN ALIŞVERİŞ YAPIYOR”

Nefise Çetin; “Sezon iyi geçmiyor. Gelenler şehitliğe gidiyor ve alışverişlerini yapıyorlar. Buraya gelince ise alacak bir şeyleri kalmıyor. Yalnızca gelip geliyorlar. İyi değil. Geçen sene daha iyiydi. Burada herkesin söyleyeceği aynı şeydir. Gelecek yıl umarız daha iyi  olur diyoruz ama çok da iyi olacağını sanmıyorum.”

“HER SENE DÜŞÜŞ VAR”

Ebru Atılgan; “Her sene düşüş var. Sezon erken başladı ancak iş yok. Zaten 17 gün sonra Ramazan, o da etkileyecek. Gelen turlarda karşıdan alışveriş yapıyorlar. Oradan gelen müşteriler burası için pahalı olduğunu söylüyor. Bu da bizi çok olumsuz etkiliyor. Geçen sene bu zamana göre çok daha iyidir. Darbe, referandum derken işler çok durdu. Tam bir hareketlilik oldu derken Ramazan ayı geliyor, yine duracak.”

“ÇARŞI BOŞ”

Cahit Işık; “İşler iyi değil, gördüğünüz gibi çarşı boş. Bir hafta sonu biraz hareketlilik oluyor o kadar. Pazar günü de elektrikler kesik olacak bu da etkileyecek. Geçen sene daha iyiydi. Ekonomik ve siyasi gelişmeler işleri iyice zorlaştırdı. Para dönmüyor. Satış olsa da küçük oluyor, en fazla 5-10 TL. Şu anda 21.00’de çarşı kapanıyor, hafta sonu 22.00’yi geçmiyor. Önceki yıllarda gece 01.00’e kadar durduğumuzu biliyoruz. Şu anda yok. Belediyenin getirdiği turlardan dolayı bekliyoruz.” Eren Aşnaz


Bu haber 16/05/2017, Salı günü yayınlandı, 47 defa görüntülendi
*