Kilo Aldıran 5 Sabah Alışkanlığı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kilo Aldıran 5 Sabah Alışkanlığı

Su içsem yarıyor, her ay daha da kilo alıyorum diyorsanız, sorunu yeme alışkanlıklarınız da değil de yaşam tarzınızda aramalısınız. Sabahları kalkar kalkmaz yaptığınız beş şeyi değiştirerek hızlı kilo almaktan kurtulabilirsiniz.

Diyetisyen Begüm Kuran hızla kilo alan ancak çok fazla yemek yemediğini söyleyen insanların ilk bakmaları gereken şeyin sabah alışkanlıkları olduğunu ifade etti. Sabah kalkar kalkmaz yapılan beş alışkanlığı değiştirerek zinde kalmanın mümkün olduğunu dile getiren Kuran şu ipuçlarını paylaştı:

Çok fazla uyuyorsunuz
Az uyumanın iştahı arttırdığı söylenir ancak çok fazla uyumak da sağlığınız için iyi değil. Bir araştırmaya göre 10 saatten fazla uyumak beden kitle indeksinin artmasına neden oluyor.

Karanlıkta hazırlanmak
Uyandıktan sonra hemen perdeleri açmanız gerekiyor. Uzmanlar sabah güneşiyle içeri giren mavi ışık dalgalarının metabolizmayı hızlandırdığını ve vücudun uyanmasına yardımcı olduğunu söylüyor. 20-30 dakika gün ışığı bile beden kitle indeksini ciddi oranda etkiliyor.

Yatağı yapmadan çıkmak
Kulağa tuhaf gelebilir ancak bir araştırmaya göre sabahları yataklarını düzelten insanlar daha iyi uyuyor. Sağlıklı bir uyku ise sağlıklı bir kilo anlamına geliyor.

Tartılmamak
Cornell Üniversitesi’nin araştırmasına göre günlük olarak tartılmak kilo vermeyi hızlandıran bir yöntem. Tartılmak için en iyi zaman ise sabah uyandıktan hemen sonra hiçbir şey yemeden içmeden önce. Bu şekilde en doğru sayıyı elde edebilirsiniz.

Kahvaltıda az yemek
Tel Aviv Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre sabahları sağlam bir kahvaltı etmelisiniz. Protein, karbonhidrat ve biraz tatlı içeren 600 kalorilik dengeli bir kahvaltı kilo vermeyi daha kolay hale getirecek.

Dilek Akşen


bgüm-kuran Çanakkale tavsiyeler Bu haber 15/05/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 82 defa görüntülendi
*