ÇOMÜ’de Japon Günleri

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇOMÜ’de Japon Günleri

Japonya’ya gitmeden Japonya’yı tanımak isteyenlerin ilgisini çeken Japonya Günleri etkinliğinin 23.sü ÇOMÜ Troya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

15 Mayıs sabah 10.00’da başlayan Japonya Günleri etkinliği aynı akşam 19.30’da yapılacak konserle son bulacak. 23.sü düzenlenen etkinlik birçok kulübün masalarda devam eden etkinlikleriyle sürdü. Kulüpler arasında Yemek Kulübü, Cosplay Kulübü, Tiyatro Kulübü,Japon Müzikleri Kulübü, Anime Film Kulübü, Origami Kulübü, Shodou Kulübü, Sadou Kulübü, Kendou Kulübü, Bonodori Kulübü, Edebiyat Kulübü, Japon Oyunları Kulübü,Takvim Kulübü yer alıyor. Kulüplere bağlı olarakmasalarda gerçekleştirilen etkinliklere ise ilgi yoğun.

Japonca Öğretmenliği Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Esin Dunbay, etkinlik hakkında bilgi vererek şu sözleri söyledi: “Önceden Eğitim Fakültesi’ndeydik. Şimdi buradayız. Etkinliğimizi ilk defa burada yapıyoruz. Etkinliğimizin adı Japonya Günleri. Fırsat bulursak eğer yılda birkaç kez tekrarlamaya çalışıyoruz. Burada bizim kulüplerimiz bulunuyor. Japon kültüründe bu kulüp geleneği yer alıyor ve ilkokuldan başlıyor. Kaligrafi , origami birçok kulübün sergisi bulunuyor. Biz yıl boyunca bu etkinliklere hazırlanıyoruz, burada da sergiliyoruz. Kulüplerin zorluklarına göre çalışma saatleri var. Çay kulübü haftada iki kez toplanırken, kendoa dövüş kulübü daha sık çalışıyor. İnsanlara tanıtmak için. Ailelerimz bile tam olarak nasıl bir bölümde okuduğumuzu tam olarak bilmiyor. Bu bölümü okumak zor ama severek  okuyorum. Kaba tabirle“Çan-çin-çon” dan öte olduğunu göstermeye çalışıyoruz.”

Japonca Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinden Türk-Japon Dostluk Topluluğu Başkanı Benay Zor ise etkinlikle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Türk-Japon Dostluk Topluluğu Japon kültürünü tanıtmak, insanlara bilgi vermek amacıyla. Japon kültürünü halkımıza ve okulumuzdaki öğrencilere tanıtmak amacıyla bu etkinlikleri yapıyoruz. Yıl boyunca tüm kulüpler bu etkinlikler için hazırlık yapıyor. Ortaya çıkan her şey ise tamamen çabalarımızın ürünü. İnsanlar etkiliğimize ilgiyle yaklaşıyor. Bugünü bekleyen arkadaşlarımız var. Kulüpleri beğenenler yıl içinde kulüp çalışmalarına dahil olabiliyorlar.”

Yıldız Sağlam


Çanakkale çomü japon-günleri Bu haber 15/05/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 68 defa görüntülendi
*