Açlık grevindeki Gülmen’den telefon var:“Grevimizi sürdüreceğiz”

4 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Açlık grevindeki Gülmen’den telefon var:  “Grevimizi sürdüreceğiz”

Çanakkale Eğitim Sen ile Çanakkale PirSultan Abdal Derneği üyeleri KHK’lar ile ihraç edilen ve 65 günü aşan bir süredir açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir araya geldi. Eylem sırasında açlık grevinde olan Gülmen, telefonla bağlanarak; “Taleplerimiz karşılanıncaya kadar devam edeceğiz” dedi.

Nuriye Gülmen, Semih Özakça’nın başlattığı açlık grevi 65 günü aşkın süredir devam ediyor. Sağlık durumları kötüye giden üyeler için Türkiye’nin birçok yerinde destek eylemleri yapılmaya başlandı. Eğitim Sen ve Pir Sultan Abdal Derneği tarafından Truva Atı önünde yapılan destek eylemine STK’ların yanı sıra Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldı. Eylem gerçekleştiği sırada açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen, telefonla bağlanarak; “Bu çığlığa ses veren ve bu çığlığın sesine ses katan tüm dostlarımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

Gerçekleştirilen eylemde ilk olarak konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Savaş, açlık grevinde bulunan üyelerinin sağlık durumlarından şüphe ettiklerini ve bir an önce taleplerinin karşılanması gerektiğini belirterek; “KHK ile haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen üyelerimiz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ise Ankara’nın göbeğinde ‘işimi geri istiyorum’ talebiyle süresiz açlık grevine başlamış ve eylemlerinde kritik bir döneme, 65. güne girmişlerdir. Bilindiği üzere Türkiye siyasi tarihinin en karanlık sayfalarının hızla doldurulduğu dönemlerde dahi temel yaklaşımımız ‘yaşamak ve yaşatmak istiyoruz’ olmuştur. Bu nedenledir ki örgütlü gücümüz tüm sinir uçlarına kadar üyelerimiz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlıklarından ve yaşamlarından endişe etmiş ve etmeye de devam etmektedir” diye konuştu.

“SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”

Tüm duyarlı kesimleri Gülmen ve Özakça’ya sahip çıkmaya davet eden Tekin ise açıklamasında; “Parlamento üyelerini, Siyasi Partileri, Demokratik Kitle Örgütlerini ve tüm duyarlı kamuoyunu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın haklı direnişine sahip çıkmaya, hocalarımızın ölümlerine izin vermemeye çağırıyoruz” dedi.

“TALEPLERİMİZ KARŞILANINCAYA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ”

Oturma eylemi sırasında ise Ankara’da işine dönmek için günlerdir açlık mücadelesi veren Nuriye Gülmen telefon ile bağlandı.  Gülmen, kendilerine destek olan tüm Çanakkalelilere selam göndererek başladığı konuşmasında; “Yüksel Caddesi’nden, İnsan Hakları Anıtının önünden, kamu emekçilerinin ekmek ve onur mücadelesinden, Çanakkale’deki dostlarımızı selamlıyoruz. En dirençli, en umutlu yanımızla selamlıyoruz. Bugün açlık grevimizin 65’inci günü ve taleplerimiz karşılana kadar da açlık grevimizi sürdüreceğiz” diyerek düşüncelerini aktardı. Eren Aşnaz

 

 


Bu haber 14/05/2017, Pazar günü yayınlandı, 104 defa görüntülendi
*