TÜRKİYE EKONOMİSİ

5 sene önce Çasiad Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TÜİK’in verilerine göre Nisan ayında yıllık enflasyon %11,87’ye yükseldi (önceki ay %11,29 seviyesindeydi). Aylık enflasyon artışı ise Mart ayına göre %1,31 artış oldu. Nisan ayında, aylık en yüksek fiyat artışı %9,13 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Bu yıl Ocak ayında %7,77 olan gıda ve içecek fiyatlarındaki yıllık artış ise Nisan ayında %15,63’e kadar yükseldi.
  • TCMB’nin Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunda, Nisan ayında özellikle gıda fiyatlarındaki artışın bu ay tüketici enflasyonundaki yükselişin ana belirleyicisi olduğu belirtildi. Raporda ayrıca gıda dışındaki gruplarının üzerinde Türk lirasındaki birikimli değer kaybının gecikmeli etkilerinin sürdüğü belirtildi.
  • TÜİK, Mart ayında takvim etkilerinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi’nin önceki yılın aynı ayına göre %2,8 oranında arttığı açıkladı. İmalat sanayi üretiminde ise endeks artışı %2,5 oranında oldu. Son açıklanan veriler ile birlikte ilk çeyrekte sanayi üretimindeki artış bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,2 oranında gerçekleşti.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors geçen hafta, Türkiye’nin kredi notunu değiştirmediğini ve kredi görünümünü negatif olarak koruduğunu teyit etti. Yapılan açıklamada Türkiye ekonomisinin 20172020 döneminde ortalama %3 büyümesi beklendiği belirtildi.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • ABD’de Nisan ayında, 211 bin kişilik istihdam yaratıldı. Böylelikle işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak %4,4’e geriledi ve son 10 yılın en düşük değerini aldı.
  • Euro Bölgesi ekonomisinin ilk çeyrekte %0,5 arttığı açıklandı. Ekonomistler, bölge ekonomisinden gelen olumlu işaretlerin (PMI, enflasyon ve büyüme) ekonomik toparlanmanın sürdüğünü kanıtladığı ve Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme politikalarını yeniden ele alacağı görüşünde.
  • Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Emmanuel Macron’un kazanması ile, Fransa’nın AB yanlısı politikalara devam edeceği algısı güçlendi. Euro gün içerisinde 1,1024 Dolara seviyesine kadar yükseldi.
  • Çin’de Nisan ayında ihracat, küresel toparlanmanın da etkisiyle, Mart ayındaki zirve yükselişe kıyasla daha az artmasına karşın güçlü görünümünü korudu. İhracat önceki yılın aynı ayına göre %8, ithalat ise %11,9 oranında arttı, dış ticaret fazlası ise önceki aya göre 14 milyar Dolar artarak 38 milyar Dolar oldu.
  • OPEC üyesi ülkelerin petrol arzını kısma anlaşmasına rağmen, geçen hafta Brent petrolün varil fiyatı 46,28 Dolara kadar geriledi. Hafta başında bu değer 49,14 Dolar civarındaydı.

 


Çanakkale çasiad köşpe-yazısı Bu haber 13/05/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 188 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com