#Assosumadokunma

4 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

#Assosumadokunma

Arkeolojik ve kentsel SİT alanı olarak belirlenen Çanakkale Assos’ta (Behramkale) yapımı başlayan otel tepkilere neden oldu. Otelin inşaatının; koruma ilkelerine, civardaki yapılaşma kimliğine ve kentsel mirasa aykırı olarak inşa ediliyor olması gerekçeleriyle durdurulması isteniyor.

Binlerce yıla tanıklık eden Çanakkale’nin değeri Assos’ta inşa edilen bodrum katı dahil üç katlı otel tepkilere sebep oluyor. Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla inşaatına geçen yıl başlanan projeye ait herhangi bir imar planı bulunmadığı iddia ediliyor.
Diken’in haberine göre, koruma amaçlı nazım imar planının olmadığı bölgelerdeki geçiş dönemi yapılaşma koşullarına göre boş parsellerde yeni yapı yapılması yasak. Ayrıca bu bölgelerde, kültür varlığı olarak tescil edilmiş yapı ve yapı kalıntılarının rölöve, restorasyon ve tamamlanması dışında yeni yapı yapılmasına da olanak yok.
İl Özel İdaresi’nden ruhsatı bulunduğu öğrenilen projeye ve bölgenin arkeolojik kalıntılara sahip olması nedeniyle buradaki kazının müze müdürlüğü denetiminde yapılıp yapılmadığı konusuna dair bölge halkına ise herhangi bir bilgi verilmediği belirtiliyor.

TEPKİLER BÜYÜYOR

Bahsedilen alanda yaşayan yöre halkı birer itiraz dilekçesi hazırlayarak İl Özel İdaresi’ne yolladı. Dilekçede, otele ilişkin yapı koruma ilkelerine açık aykırılıklar içerdiği, Behramkale köyü yapı ölçeğiyle uyumsuz olduğu, Behramkale köyünün topografik yapısını bozacak şekilde inşa edildiği dile getirildi ve onaylanan projenin devam etmekte olan inşaata uygun olup olmadığının bildirilmesi ve onaylanan projenin tekrar gözden geçirilmesi talep edildi.
Konuya ilişkin change.org sitesi üzerinden başlatılan imza kampanyasına not olarak şu cümleler düşüldü: “Behramkale köyü, Arkeolojik sit alanı olarak 1. dereceden sit alanı statüsündedir. Köyün girişinde 1.derece sit alanı olmasına rağmen yasalara aykırı bir şekilde, Anıtlar Kurulu onaylı bir inşaat yapılmaktadır. Assos’un tarihi bütünlüğü ve doğal güzelliği betonla kirletilmektedir. Assos’un tarihini ve güzelliğini korumak adına bize destek vermenizi rica ediyoruz.”
Sitede konun muhatabı olarak; Anıtlar Kurulu, Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Çanakkale Valiliği, Behramkale, Behramkale Köyü Muhtarlığı’nın gösterildiği kampanyaya sosyal medyadan #assosumadokunma etiketiyle destek geldi.

Yıldız Sağlam

 


assos behramkale Çanakkale otel-inşaatı Bu haber 12/05/2017, Cuma günü yayınlandı, 40 defa görüntülendi
*