Savaş “Tarım Dışı Kullanım Artıyor”

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Savaş “Tarım Dışı Kullanım Artıyor”

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, son dönemdeki tarım politikalarını gazetemize değerlendirdi. Prof.Dr.Savaş, Tarım Toprağı Kurulu’na yapılan tarım toprağı kullanımı dışında yapılan başvuruların yüzde 99’unun geçtiğini kaydetti. Başkan Savaş, çiftçi haklarını yeterince savunmadığı gerekçesi ile Ziraat Odaları’nı da eleştirdi.

Ziraat Mühendisler Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Savaş, son dönemde gerçekleştirilen tarım politikalarını eleştirdi. Hükümetin tarım politikalarını korumaya dönük yasası varken bir yandan da Tarım Toprağı Kurulu’na gelen tarım toprağı kullanımı dışındaki bütün başvuruların geçtiğini söyledi. Sulama alanlarında, sulama bütünlüğünü bozacak hiçbir projeye izin verilmemesi gerektiğini ifade eden Savaş; “Bakanlıktan Genel Müdürlüklere, oradan Bölge Müdürlükleri’ne gelen yazılarda ‘sulama alanlarında parasını vermek koşulu ile kullanılabilir’ gibi bir ibare geldiği söyleniyor” dedi. Son dönemde meyve ve sebzede ise hiç olmadığı kadar yükseliş olduğunu açıklayan Savaş, bu durumu ise tarım politikalarında planlama eksikliğinden kaynaklandığını ifade etti.

Savaş son dönemde gerçekleştirilen tarım politikaları hakkında şunları söyledi;

“Tarım topraklarını korumak için bir tarafta tarım topraklarını korumaya yönelik yasan var, bir taraftan tarım topraklarını koruma kurumun var. Kamu spotu yapıyorsun ve Bakanlık olarak, ‘biz tarım topraklarını koruyoruz’ diyorsun. Doğrusu zaten bu… Çünkü biz gıda üretmek zorundayız, dünyada gıda üretimi için mevcut arazileri daha da genişletmenin olanağı yok. Bu, bizim ülkemiz için de geçerli. Ama öbür taraftan da kotada koruma kuruluna gelen başvuruların yüzde 99’u geçiyor. Yani Toprak Koruma Kurulu’na tarım toprağı amacı dışında kullanılmak üzere başvurular geliyor ve bunların hepsi geçiyor. Bir taraftan hala kamu spotları yürüyor ancak diğer taraftan bunları gevşetiyorsun.”

“SULAMA BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZACAK PROJELERE İZİN VERİLEMEZ”

“Devlet Su İşleri’nin içerisinden de duyuyoruz. Normalde sulama alanlarında sulama bütünlüğünü bozacak bir projeye kesinlikle izin verilmez. Ancak öyle şeyler duyuyoruz ki, Bakanlıktan Genel Müdürlüklere, oradan Bölge Müdürlükleri’ne gelen yazılarda ‘parasını vermek koşulu ile kullanılabilir’ gibi bir ibare geldiği söyleniyor. Bunları duyuyoruz. Orada ki sulama projesinde ne kadar varsa, orada çok uzun süreli sulanabilirlikten dolayı üretim anlamında da bir getiri var. Dolayısı ile bu getiriyi napacağız. Biz, Ziraat Mühendisleri Odası olarak tarım topraklarının muhafaza edilebilmesi için amacı dışında kullanılmaması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda devam edeceğiz.”

“FİYATLARIN YÜKSELMESİ PLANLAMA EKSİKLİĞİ”

“Şu anda tarlada henüz daha üretim yok. Seradaki üretim bitmek üzere… Bütün bu fiyatların aşırı yükselmesi bana göre planlama eksikliği. Bir kısımda ihracat sebebi var. Yani talep var ancak arzın düşmesinden dolayı fiyatlarda bir artış var. Ancak açıkçası Tarım Politikalarındaki planlama eksikliğinden kaynaklanan bir durum.”

“HAK EYLEMİ YERİNE KUTLAMA YAPILACAK”

“Ziraat Odaları Birliği tarafından Mayıs’ın 14’ün gerçekleştirilecek eylem ile ilgili çok ses getirecek bir şey duymadım. Çiftçilerin sorunları konusunda Ziraat Odaları zayıf. En son 2007 yılında bir miting yapıldı. Çiftçiler toplandılar. İktidar bunlara tepki gösterdiğinden beri pek sesleri çıkmıyor. Haklarını arama konusunda yeterli etkinliği daha sonra hiç göstermediler. 14 Mayıs’ta da yapacakları bir tepki eyleminden ziyade Dünya Çiftçiler Günü için bir kutlama olacaktır. Çok fazla dillendirileceğini zannetmiyorum.” Eren Aşnaz

 

 


Çanakkale türker-savaş ziraat-mühendisleri-odası Bu haber 11/05/2017, Perşembe günü yayınlandı, 214 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com