Hayır bloğu ile yola devam

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hayır bloğu ile yola devam

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP İl Başkanı Nejat Önder, partilerinin il binasında basın açıklaması yaptı. Türkiye’de yapılan referandum sürecinin değerlendirildiği açıklamada oluşturulan ‘hayır bloğu’ ile yola devam edileceği belirtilirken, Ankara’da gerçekleştirilen toplantılarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun her zaman arkasında olunacağı mesajı verildi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP İl Başkanı Nejat Önder, CHP İl Binası’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada CHP Merkez İlçe Başkanı Celal Karakaş, CHP’li Yöneticiler ve Belediye Başkan Yardımcıları da yer aldı. Öncelikle konuşmaya başlayan Başkan Gökhan, referandum sürecinin hukuksuzluk olduğunu belirterek, gerekli mücadelenin verileceğini belirtti. Her kesimle oluşturulan hayır bloğunun mücadelesinin Demokratik Parlamenter Sistem oluşturuluncaya kadar devam edeceğinin altını çizen Gökhan, 200’ün üzerinde Belediye Başkanının katıldığı toplantıda Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yanında olma kararı alındığını söyledi. Gökhan’ın ardından konuşan İl Başkanı Önder de CHP’nin önünde bir tüzük kurultayı olduğunu açıkladı.

Öncelikle konuşan Gökhan, şunları söyledi;

Bildiğiniz gibi, Yandaş Seçim Kurumu referandum sonuçlarını çarpıtarak ve hukuksuzluğu yaratarak sonuçları yüzde 51 evet çıktı diye tescil etti. Bunu sonunda havai fişekler atıldı konvoylar atıldı. Çanakkale’de herhalde utançlarını kapatmak için bu yola teşebbüs ettiler. Sonuç itibari ile Çanakkale Merkez’de yüzde 72 hayır, ilçe çapında köyler ile beraber yüzde 70’in üzerinde hayır, il çapında da yüzde 60’ın üzerinde bir hayır çıkarak Çanakkale’de yerel yönetimler birlikteliği ile hayır başarısını göstermiş olduk. Bu oranlar şunu ifade ediyor Bu CHP’nin değil Türkiye Genelinde yüzde 60’lık bir demokrasi bloğu oluşmuş oldu.  Bunu görmüş oldu. Burada demokratik Parlamenter sisteme gönül vermiş ve inanan insanların bu Anayasa değişikliğine hayır dediğini görüyoruz. Aslına bakarsanız Türkiye’de yüzde 50’nin üzerinde bir bloğun hayır diyen bloğun birlikte hareket edebildiğini gördük. MHP’li, Ülkücü, HDP’li, partisi olmayan, Saadet Parti’li, Vatan Parti’li bütün insanların Demokratik Parlamenter Cumhuriyet’e, özgürlüklere sahip çıkılmasını isteyen bir kesimin bu bağlamda mücadeleyi birlikte verdiğini gördük.

“YÜZDE 50’LİK BLOK İLE DEVAM EDECEĞİZ”

“En kötü şartlarda bile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi değerlendirme yaparken bu sürecin uygun olmadığına dair karar verecektir. Buda yetmeyecek referandum süreci devam edecektir. Referandum orada bir kez daha oylanacaktır. Bizim bu seçimin yapılması noktasında itirazımız var. Bunun için CHP’nin yüzde 50’lik blok ile Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar olan süreçte, birlikteliğimizi sürdürüp orada bir Cumhurbaşkanı adayından öte bu antidemokratik Anayasa’nın değişmesi noktasında mücadele edecek.  Anayasa’yı değil, tekrar Parlamenter Cumhuriyet’i ve kuvvetler ayrılığını ortaya koyacak ortak bir mücadele yapacak. Biz sala ve asla bu referandum sürecinde ortaya çıkan Anaysa değişikliğini siyasi oluşumu, kuvvetlerin bir kişide birleşmesini asla kabul etmeyeceğiz.”

“ADAYLIK ARAYIŞINDA BULUNURSAK BİLEŞENLERE HAKSIZLIK OLUR”

“Önümüzdeki süreçte kesinlikle bir Cumhurbaşkanlığı adaylığı söz konusu değildir. Böyle bir arayış içerisinde bulunursak, bizle aynı yerde olan diğer bileşenlere karşı da haksızlık etmiş oluruz. Bu noktada öncelikle bu 50’nin üzerinde olan blokla birlikteliğimi devam ettirmemiz lazım.  Hepimiz biliyoruz ki bu ülkede hayır kazandı. Hukuksuzluk adlı başını gitti. Bu günle geldik. Ama pes etmiyoruz, ger adım atmıyoruz, kabul etmiyoruz etmemiz söz konusu değil. Önümüzde yapılacak Kurultaya kadar hepimiz Sayın Genel Başkanımızın arkasında olduğumuzu ifade ettik. Yani şu aşamada kurultay hazırlıkları yapılabilir ama biz bu noktada Genel Başkanımızın iradesinin zafiyete uğramadan bu bileşenler ile diyalogun kurulması ve orada güçlü olması için kendisine olan desteğimizi ifade ettik”

“SEÇİMİN MEŞRU OLMADIĞINI KABUL ETMEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Gökhan’ın ardından konuşan İl Başkanı Önder ise CHP İktidarı’nın seçimin meşru olmadığını, kabul etmemeye devam edeceklerini belirten  Önder “Cumhuriyet Halk Partisi’nin öncelikli sorunu bir tüzük kurultayı yapılması konusudur. Yeni şeyler dillendireceğimiz bir programa ihtiyacımız olduğunu söyledik. Zaten olağan kongre sürecinde de büyük bir ihtimalle yılbaşından evvel tüzük kurultayı yapılacaktır. Mademki demokrasi ve Cumhuriyet sevdalıları bu kadar rejimin tehlikede olduğu bir dönemde sahip çıkıyorlarsa bizim de yeni oluşturacağımız tüzük bu insanlara da güven vermelidir deyip görüşlerimizi anlattık. Ağustos gibi de tüzük kurultayı olacağı inancını taşıyorum. Bu vesileyle halk hareketi içerisinde olan Çanakkale’deki herkese şunu söylemek istiyorum. Bizler bunun meşru olmadığını kabul etmemeye devam edeceğiz. Hukuki mücadelemizi yapıp onların yanında olacağız. Örgütler olarak yan yana geleceğiz. Çanakkale’de siyaset nasıl gidiyor derseniz, devletin asli görevleriyle övünen bir Adalet ve Kalkınma Partisi var. Başarısız oldular. Cumhurbaşkanı partili de oldu. 21 Mayıs’tan sonra başarısız örgütlerin değişeceğini bunun içinde Çanakkale’nin de olacağı kanaatindeyim. Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale Halkının ne istediğini bilmiyor. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı Çanakkale’de devam edecektir” dedi. Eren Aşnaz

 

 


Çanakkale çanakkale-belediye-başkanı hayır-bloğu nejat önder Ülgür Gökhan Bu haber 10/05/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 204 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com