Geleceğin Rengi Türkiye

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geleceğin Rengi Türkiye

Dünyada 20 ülke, Türkiye’de 55 farklı şehirde bu yıl 10.su düzenlenen Uluslarası Öğrenci Buluşması 6 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00 itibariyle gerçekleşti. Buluşmaya Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği, ÇOMÜ Öğrenci Topluluğu’nun yanı sıra ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider de katıldı.

İlk konuşmayı yapan ÇOMÜ Uluslarası Öğrenci Topluluğu Başkanı Filistinli Muhammet Atrash konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Ülkelerimizden ilim için yola çıktık. ‘ilim Çin’de bile olsa gidip alınız’ diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Biz, ÇOMÜ uluslararası öğrenci topluluğu olarak, taşıdığımız misyonun çok iyi farkındayız. Daha yaşanabilir bir dünya için bize düşen görevlerin farkındayız. Biz ilim için geride ailemizi bıraktık, koşup oynadığımız sokakları bıraktık, gurbete çıktık. Fakat geldiğimizde gurbete değil, kendi evimize geldiğimizi gördük. Biz bir milletiz, diyen insanlar gördük. Ekmeğini paylaşan, evini paylaşan, sevincimizi çoğaltan ve acımızı azaltan, büyük yürekler gördük. Bize yabancı öğrenci değil, misafir öğrenci diyen kardeşler gördük. Hepsine kucak dolusu, sevgilerimizi sunuyoruz.”

Çanakkale Uluslarası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan ve Uluslarası Öğrenci Dernekleri Temsilcisi Mehmet Baydemir’in konuşmalarının ardından konuşma yapan Vekil Ayhan Gider ise şöyle konuştu: “Ortadoğu’dan Viyana’ya kadar hüküm sürmüş bir devletin torunları olarak bugün buradaki veya Adıyaman’daki üniversiteyi, Trakyalı adama Filistinli’den daha fazla haktır diye düşünürsek biz biz olmaktan çıkarız. Çünkü burası ne kadar benimse Bangladeş’li kardeşimin de o kadardır. Hepimiz bu anlamda birbirimizden üstünlük sağlayamayacak kadar bütünüz. Bu bir kültür ve toplumların kaynaşmasıdır. İnsanların dostluk elçisi olması demektir.Buradaki kardeşlerimiz mezun olup gittikleri zaman orada da Türkiye’yi daha iyi anlatacaklar. Onlar da burada ülkelerini anlattıkları zaman biz de onların ülkelerini daha iyi anlayacağız. İnancımıza göre insan dünyada misafirdir. Mülk Allah’ındır. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun herkes Allah’ın kuludur. Ve dünya coğrafyasının her yeri herkesindir. ”
Son konuşmayı yapan ÇOMÜ Rektörü Yücel Acer ise şu sözleri söyledi: “Burada bulunmamın birçok sebebi var. Kendimle ilgili de bir sebebi var. Ben de uzun yıllar yurtdışında öğrencilik yapmış biriyim. Buradaki uluslararası öğrenciler gibi öğrencilik yaptım. Bu anlamda neler hissettiklerini anlayabiliyorum. İslam medeniyeti farklı din ve kültürleri bir arada tutabilen bir medeniyet. Biz üniversite olarak bu öğrencilere ev sahipliği yapıyoruz. Göreve geldiğimde 2 yıl önce 300’ü biraz geçmiş olan uluslararası öğrenci sayısını çalışmalarımızla 800’ün üzerine çıkarmayı başardık.”
Gazi Ortaokulu Halk Oyunları gösterisi ve Mustafa Kemal İlkokulu Mehteran Takımı gösterisiyle devam eden etkinlik çeşitli ülkelerin mensubu öğrencilerin şarkı, şiir ve dans gösterileriyle renkli görüntülere sahne olarak son buldu.

Yıldız Sağlam


ayhan gider Çanakkale rengimiz-türkiye Bu haber 07/05/2017, Pazar günü yayınlandı, 157 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com