ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

4 sene önce Çasiad Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

TÜRKİYE EKONOMİSİ

 • TÜİK, Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracatın %13,6 artarak 14,5 milyar Dolar, ithalatın %6,9 artarak 18,9 milyar Dolara çıktığını açıkladı. AB ülkelerine yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına göre %8,1 artarak 6,8 milyar Dolara yükseldi.
 • TİM verilerine göre Nisan ayında ihracat geçen yıla göre %4 artarak 11,9 milyar Dolara yükseldi. Nisan ayında ihracata en fazla katkı veren sektörler çelik, otomotiv, madencilik ve mücevher oldu.
 • İSO ve Markit işbirliğinde hazırlanan imalat sanayi PMI endeksinin, Nisan ayında 51,7 olarak gerçekleştiği açıklandı. Geçen ay 52,5 olan endeksin bu ay 50 seviyesinin üstünde gerçekleştiği için bu durum imalat sanayinde iyileşme olarak belirtiliyor. Bu ay üretim, yeni siparişler ve ihracat beklentilerinde artış görülüyor.
 • TÜİK tarafından açıklanan Ekonomik Güven Endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre %3,6 oranında artarak 99,5 değerine yükseldi. Endeksin yükselmesinde Tüketici Güven Endeksi ve Sektörel Güven Endekslerindeki artış etkili oldu.
 • Bloomberg HT’nin hazırladığı Tüketici Güven Endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre %1,6 oranında azalarak 77,2 değerini aldı. Endeksin alt sorularından “kişinin finansal durumuna ilişkin 12 aylık beklentisi” gerilerken, “ekonominin gelecek 12 aya ilişkin beklentisi” ise iyileşme gösterdi.
 • Merkez Bankası geçen hafta düzenlenen Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda, gecelik borç verme faiz oranını 50 baz puan yükselterek %11,75’ten %12,25’e çıkardı.
 • Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya geçen hafta düzenlenen enflasyon raporu toplantısında para politikasındaki sıkı duruş ile enflasyonun önümüzdeki aylarda düşeceğini belirtti. Merkez Bankası’nın 2017 yılsonu enflasyon tahmini ise %8’den %8,5’e ve 2018 yılsonu tahmini ise %6’dan %6,4’e yükseltildi.,

DÜNYA EKONOMİSİ

 • ABD ekonomisinin 2017 yılı ilk çeyreğinde büyüme oranı son üç yılın en düşük seviyesine geriledi. %0,7 olarak gerçekleşen ilk çeyrek büyüme oranının %1 beklentilerinin altında kaldığı görülüyor. Ekonomistler bu oranın, ABD Başkanı Donald Trump’ın büyümeyi %4’e çıkarma vaadi için düşük kaldığını belirtiyor.
 • Euro Bölgesi’nde Nisan ayında enflasyonun ilk tahminlere göre %1,9 olarak gerçekleştiği açıklandı. Mart ayına göre 0,4 puan artan enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın %2 hedefine yakın gerçekleşti. Bölgede işsizlik ise Mart ayında %9,5 oranında gerçekleşerek geçen yılki seviyesinin (%10,2) altında kaldı.
 • Nisan ayında Euro Bölgesi’nde imalat sanayi PMI endeksi 56,7’ye çıkarak 2011’den bu yana en büyük artışı kaydetti. Bir önceki ay 56,2 olan endeks, bölge ekonomisindeki toparlanmanın devam ettiğine işaret ediyor.
 • İngiltere ekonomisinde ilk çeyrekte büyüme oranı %0,4 olan beklentilerin altında gerçekleşti: %0,3. Geçen yılın son çeyreğinde %0,7 oranında büyüyen ekonomideki bu gerilemeye gerekçe olarak hizmet sektörü büyüme hızındaki yavaşlama gösterildi.
 • Çin’de imalat sanayi PMI endeksi Nisan ayında önceki aya göre 0,6 puan azalarak 51,2’ye geriledi. Öte yandan ülke ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde son 18 ayın en yüksek seviyesine çıkarak %6,9 oranında büyüme kaydetti.

Çanakkale çasiad ekonomi-değerlendirmesi Bu haber 06/05/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 67 defa görüntülendi
*