Öğretmenler Gazetecileri Unutmadı

Öğretmenler Gazetecileri Unutmadı

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu, yazılı bir açıklama yayımlayarak Dünya Basın Özgürlüğü gününde ülkemizdeki gazetecilerin vaziyetini gözler önüne serdi.

Eğitim İŞ Çanakkale Şubesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Gerçeğin köprüsünün başında garabet bir zorba gibi dikilen AKP, hapsettiği gazetecilerle basın özgürlüğü konusunda ülkemizi 199 ülkeden 163. sıraya geriletmeyi başardı.

Bu zorbalık, sadece tutuklanan gazetecilerin değil, yurttaşın da hakkını, haber alma özgürlüğünü gasp etmektir. Laik Cumhuriyet’imizin özgürlük alanlarını bir bir kaldırarak, kendi dikta rejimini inşa etmeye çalışan AKP İktidarına, nasıl hâlâ boyun eğmeyen gazeteciler varsa, onlarla dayanışacak milyonlar da var; biz de varız!

Hakikatin namusunu hiçbir güce, vaade satmayan; her türlü baskıya rağmen ‘gerçekleri’ bize ve halkımıza ulaştırma gayreti içinde olan aydın, ilerici, demokrat, yurtsever gazeteci ve yazarlarımızın sonuna kadar arkasındayız.

Bu kara günlerde biliyoruz ki tutuklu gazetecilerin aileleri çok yıpranıyor. Özellikle çocuklar… Anne ya da babaları gerçekleri yazdığı için tutuklanan çocukların birçoğunda, yazmaktan/çizmekten yani okuldan soğumanın sıkça görüldüğü, maalesef pedagojik bir gerçek. Elbette böyle aydın ailelerin çocuklarında sadece kısa bir dönem yaşanacak bu krize, biz Eğitim İş olarak el atmak istiyoruz. Tutuklu gazetecilerimizin çocuklarına, -hangi derslerde ihtiyaçları varsa- ders vermek istediğimizi tam da bugün ilan ediyoruz. Bunu, hem onurlu öğretmenler olarak vazifemiz, hem de o şerefli ailelere borcumuz olarak görüyoruz.

Bilinmelidir ki 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü’nün üzücü raporlarla başımızın öne eğileceği değil bayram olacağı bir gün olması, direnmeye ve dayanışmaya bağlıdır. Gerçeği bize ulaştırmaya çalışan aydın gazetecilerimizin arkasında dağ gibi durmaya bağlıdır. Cumhuriyet’e inadına ve sıkı sıkı tutunmaya bağlıdır. Unutmayalım; Cumhuriyetin devrimlerine sahip çıkacaksak bu önce gerçeklere ve onun anlatıcılarına sahip çıkmaktan geçecektir. Tarih boyunca sınandığı gibi: ‘Gerçeğin kendisi devrimcidir!’”

Haber Merkezi,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.