İnternette Yeni Dönem

4 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İnternette Yeni Dönem

Evinde sabit internet aboneliği olan milyonlarca kişi için yeni bir dönem başladı. Artık saat 02:00 – 08:00 arası internet kullanımı, kota dışı sayılacak.

Kota aşımı sonrası internet hızında da iyileşmeye gidildi. Peki yeni dönemde bağlantı hızları nasıl değişecek? Çanakkale Türk Telekom Müşteri Danışmanı Banu Özön merak edenler için cevapladı.

İnternet kullanıcıları için Adil Kullanım Kotası’nda yeni dönem 1 Mayıs itibariyle resmen başladı. Türkiye’de 10 milyondan fazla sabit internet abonesinin kabusu olan hız kotasında iyileştirmeye gidiliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), AKK’da yaptığı iyileştirmelerle, artık kotasını dolduran kullanıcılara daha yüksek internet hızı sağlanacak.

02:00 – 08:00 ARASI ÜCRETSİZ İNDİRME

Yeni dönemde en önemli değişiklik gece internet kullanımında olacak. Gece 02:00 – 08:00 arası artık AKK uygulanmayacak. Yani bu 6 saat arasındaki kullanım aylık kotadan yemeyecek. Bu da kullanıcıları biraz olsun rahatlatacak. Ayrıca artık AKK kotasını dolduran kullanıcılara daha hızlı bağlantılar sunulacak. Daha önce kullanım sınırını dolduran kullanıcılara 3 mbps gibi düşük bir indirme hızı verilirken, artık taban indirme hızları daha yüksek olacak. Örneğin 16 mbps hızında internet bağlantısına sahip bir kullanıcı, AKK’sını aştığında 5 mbps hızında indirme hızından yararlanabilecek.

YENİ PAKETLERE DİKKAT!

Bu yeni dönemde şirketler farklı paket stratejilerini devreye sokmaya başladı. Bu yeni paketlere göre yeni abone olacak kullanıcılara, AKN kota seçeneği verilmeyecek. Bunun yerine kotalarını aşmaları halinde GB başına ek ücret talep edilecek. Yani tıpkı mobil iletişim hatlarında olduğu gibi ücretlendirmeler satın aldığınız paketin üzerine eklenecek. Eski bir aboneyseniz AKN kapsamında hızınız düşürülerek, aynı paket ücreti üzerinden internet bağlantınızı kullanmaya devam edeceksiniz. AKK uygulaması, 31 Aralık 2018’de tamamen kaldırılacak.

Sabih Can Durmuş – Aslı Yıldız


Çanakkale internet-aboneliği Bu haber 04/05/2017, Perşembe günü yayınlandı, 59 defa görüntülendi
*