Yüzyıllık Danteller Gelinlik Oldu

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yüzyıllık Danteller Gelinlik Oldu

Asırlık danteller,  yıllardır sandıkları bekleyen çeyizler Dilek Kızoğlu’nun ellerinde yeniden hayat buldu. Kız kardeşlerin çeyizlik dantelleri  artık gelinlik oldu.

Çocukluğundan beri  el işlerine meraklı olan Dilek Kızoğlu isimli ilk kişisel sergisini ÇTSO Çanakkale Evi’nde açtı. İlkokul yıllarında annesinin sandığındaki iplerden bir bere örerek başlayan Kızoğlu’nun sanat tutkusu  geçmişin izlerini günümüze taşıdı. Kız kardeşlerinin, akrabalarının sandıklarından çıkan çeyizlik dantelleri, kanaviçeleri, eski ipek gömlekleri yeniden tasarlayarak elbiseler diken sanatçı aynı zamanda  fırça kullanmadan sadece parmakları ile yaptığı resimleri de sergide halkın beğenisine sundu.

Kız Meslek Lisesinden mezun olduktan sonra Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan Kızoğlu sonraki 25 sene bir bar işletti. Geceleri yoğun çalışmanın ağırlığından el sanatları ile kurtulduğunu  ifade eden Kızoğlu;  “Bu eserler beni hayata bağladı. Beni dinlendiriyor. İlkokula giderken el işleri ile uğraşmaya başladım. Ortaokulda amatörce de olsa kendi elbiselerimi diktim. Liseden birincilik ile mezun oldum ama 13 yaşımdan beri aşık olduğum eşimle evlendiğim için üniversiteye gitmedim. Sandıklardan çıkan bu eskimiş işlere yeniden hayat vermek beni  çok mutlu ediyor.” dedi.

Serginin ilhamını Kapalı Çarşı’nın mistik havasında aldığını ifade eden Kızoğlu ilk eski dantellerini İstanbul’dan alır ve bu dantellerden bir gelinlik yapmaya karar vermiş. Daha sonra kız kardeşlerinden ve akrabalarından gelen dantel ve kanaviçeleri de birleştirerek yeni tasarımlar elde etmiş.

Bir sürede resim dersleri alan Kızoğlu bir gün kendisini fırçayı bırakmış parmakları ile resim yaparken bulunca bir daha fırça kullanmamış. Sergide bulunan bütün resimleri parmakları ile yapmış. “Kişisel El Sanatları Sergisi: Dilek Kızoğlu” isimli sergi 16 Mayıs’a kadar Çanakkale Evi’nde açık kalacak.

Dilek Akşen  

 


asırlık-danteller Çanakkale danteller-gelinlik-oldu Bu haber 03/05/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 71 defa görüntülendi
*